statystyki

Jednolity patent pomoże w budowie innowacyjnej gospodarki

autor: Anna Trzop03.11.2015, 07:19; Aktualizacja: 03.11.2015, 10:49
wynalazek, pomysł, patent, przedsiębiorca, innowacje

Jednolity patent pomoże w budowie innowacyjnej gospodarkiźródło: ShutterStock

 Europa jest coraz bliżej zakończenia trwających od ponad trzydziestu lat prac nad ustanowieniem patentu unijnego o jednolitym skutku. Co się dzieje u nas?

Wielu zainteresowanych tematem jednolitego patentu mogło już zapomnieć o tym, jak w 2012 r. na posiedzeniu Rady ds. Konkurencyjności polska delegacja ogłosiła, że wstrzymuje się z podpisaniem umowy międzynarodowej o utworzeniu Jednolitego Sądu Patentowego (JSP), tłumacząc to oporem społecznym i koniecznością dalszego zbadania wpływu patentu jednolitego na gospodarkę RP. Wówczas większość krytycznie nastawionych do projektu środowisk akademickich i biznesowych oraz – przede wszystkim – rzeczników patentowych odetchnęła z ulgą. Niepodpisanie umowy oznaczało de facto wstrzymanie procesu wdrożenia całego pakietu. Kwestia patentu została głęboko zakopana, a sprawa odhaczona przez wielu jako „załatwiona raz, a dobrze”. I tutaj pojawia się strategiczny błąd w rozumowaniu, a może nawet w interpretacji przepisów.

Umowa o jednolitym sądzie patentowym jest częścią pakietu, w skład którego wchodzą także dwa rozporządzenia przyjęte w grudniu 2012 r. przez Radę UE i Parlament Europejski: oba wprowadzające wzmocnioną współpracę; jedno w dziedzinie tworzenia jednolitego systemu ochrony patentowej, a drugie w dziedzinie tworzenia jednolitego systemu ochrony patentowej w odniesieniu do odpowiednich ustaleń dotyczących tłumaczeń. Skomplikowana architektura pakietu, m.in. zastosowanie wzmocnionej współpracy, czyli specjalnej procedury służącej przyspieszeniu realizacji polityk unijnych przez najambitniejsze państwa członkowskie, uzależnia uruchomienie jednolitej ochrony od ratyfikacji umowy międzynarodowej przez 13 państw, w tym przez trzy państwa z największą liczbą patentów europejskich (Francja, Niemcy i Wielka Brytania).


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane