statystyki

Eksporterzy coraz chętniej wybierają bezpieczeństwo

autor: Patrycja Otto27.10.2015, 11:31; Aktualizacja: 27.10.2015, 11:54
Rynek faktoringu w Polsce

Rynek faktoringu w Polsceźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Polskie firmy bardziej zdecydowanie nastawiają się na eksport i próbują się zabezpieczyć przed ewentualnymi kłopotami partnerów.

W tym roku nadal można obserwować dwucyfrową dynamikę wzrostu wartości rynku faktoringowego. Z danych Polskiego Związku Faktorów, zrzeszającego 22 firmy działające na tym rynku, wynika, że od stycznia do września 2015 r. faktorzy wykupili wierzytelności warte ponad 96 mld zł. Oznacza to wzrost o ponad 17 proc. w porównaniu do roku ubiegłego. Jeśli wysoka dynamika utrzyma się do grudnia, wartość rynku na koniec tego roku przekroczy 150 mld zł.

Eksperci wskazują na jeszcze jeden trend – wzrost eksportu przekłada się na rosnące zainteresowanie faktoringiem eksportowym. W efekcie ten wykazuje w tym roku 30-proc. dynamikę. Tym samym można oczekiwać wzrostu jego udziału w całości obrotów na rynku faktoringowym. W ubiegłym roku wynosił on 20 proc. wobec 19 proc. w 2013 r.

Co przekonuje eksporterów do faktoringu? Przede wszystkim możliwość zniwelowania ryzyka kursowego. Eksporter otrzymuje gotówkę od faktora natychmiast po wystawieniu faktury za wysłany towar. Tym samym nie musi czekać do czasu, aż upłynie termin płatności, podczas którego może dojść do niekorzystnych zmian kursowych. – Plusem takiego rozwiązania jest to, że płatność następuje w walucie, w której został zawarty kontrakt. Poza tym koszt finansowania transakcji jest niższy. Stopą bazową jest EURIBOR, a nie WIBOR, jak w przypadku złotówki. Ten pierwszy oscyluje obecnie w okolicach zera, a drugi 1,7 proc. – tłumaczy Damian Oszajca, dyrektor ds. sprzedaży faktoringu odpowiedzialny za klientów strategicznych w Raiffeisen Polbanku.

Dzięki faktoringowi eksporterzy mogą też utrzymać konkurencyjność na zagranicznych rynkach. Mogą bowiem zaproponować swoim potencjalnym odbiorcom, dłuższe, w porównaniu do lokalnych graczy, terminy płatności. Co więcej, bez obawy o utratę płynności finansowej. – Faktor pomaga eksporterowi bezpiecznie wchodzić na zagraniczne rynki. To on często przejmuje ryzyko braku zapłaty za towar bądź usługę od zagranicznych dłużników. Ma to pierwszorzędne znaczenie, szczególnie w przypadku małych i średnich firm, które nie posiadają znacznych zapasów środków finansowych. Dodatkowo otrzymanie należności praktycznie natychmiast po dokonaniu transakcji pozwala firmie na dokonywanie kolejnych inwestycji czy to w produkcję i realizację kolejnych zamówień, czy w rozwój działalności – komentuje Stanisław Atanasow, prezes Eurofactor Polska.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane