statystyki

W Azji dużo szans i zagrożeń

autor: Patrycja Otto27.10.2015, 11:31; Aktualizacja: 27.10.2015, 11:49
Wietnam

Przedsiębiorstwom, które chciałyby spróbować swoich sił na rynku wietnamskim eksperci doradzają szczególną ostrożność w doborze partnerów biznesowychźródło: ShutterStock

Wietnam nie tylko odnotowuje silny wzrost eksportu – w 2014 r. o ponad 14 proc. w ujęciu rok do roku – ale staje się również coraz bardziej znaczącym importerem. Korzystają na tym polscy producenci.

W 2014 r. wartość eksportu do Wietnamu wyniosła 129 mln euro, czyli była wyższa o 17,3 proc. niż w 2013 r. W pierwszym półroczu tego roku, jak wynika z danych GUS, dynamika przekroczyła 49 proc., co dało sprzedaż na poziomie 87,66 mln euro.

Popyt w górę

Wietnam zwiększa import, bo bardzo dynamicznie się rozwija. Rośnie też jego populacja – średnio o 1 mln osób rocznie. Dziś kraj ten zamieszkuje 90 mln osób, co daje mu 13. miejsce na liście najbardziej zaludnionych państw świata.

– Gospodarka Wietnamu opiera się na usługach, przemyśle i rolnictwie. Dzięki rosnącemu eksportowi najszybciej jednak rozwija się przemysł. Szczególnie dobre perspektywy mają przed sobą branża energetyczna, wydobywcza i chemiczna. Ze względu na ogromny potencjał konsumpcyjny bardzo duże możliwości ma także sprzedaż detaliczna – wymienia Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Jeśli chodzi o eksport z Polski to w strukturze towarowej dominują produkty spożywcze i maszyny. Mimo rosnącego wykorzystania technologii w sektorze górniczym, wciąż niski jest poziom mechanizacji i automatyzacji, a eksport maszyn na potrzeby sektora stanowi szansę na dalsze zwiększenie polskiej wymiany handlowej. – Wietnam umacnia się na pozycji producenta dóbr o wysokiej wartości dodanej, zwłaszcza elektroniki, w przypadku której polskie firmy mogą upatrywać swoich szans jako dostawcy komponentów. Jednak w tym przypadku przewaga konkurencyjna firm z regionu azjatyckiego będzie stanowić ograniczenie dla istotnego wzrostu wolumenu polskiego eksportu – podkreśla Grzegorz Sielewicz.


Pozostało 91% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane