statystyki

W Azji dużo szans i zagrożeń

autor: Patrycja Otto27.10.2015, 11:31; Aktualizacja: 27.10.2015, 11:49
Wietnam

Przedsiębiorstwom, które chciałyby spróbować swoich sił na rynku wietnamskim eksperci doradzają szczególną ostrożność w doborze partnerów biznesowychźródło: ShutterStock

Wietnam nie tylko odnotowuje silny wzrost eksportu – w 2014 r. o ponad 14 proc. w ujęciu rok do roku – ale staje się również coraz bardziej znaczącym importerem. Korzystają na tym polscy producenci.

W 2014 r. wartość eksportu do Wietnamu wyniosła 129 mln euro, czyli była wyższa o 17,3 proc. niż w 2013 r. W pierwszym półroczu tego roku, jak wynika z danych GUS, dynamika przekroczyła 49 proc., co dało sprzedaż na poziomie 87,66 mln euro.

Popyt w górę

Wietnam zwiększa import, bo bardzo dynamicznie się rozwija. Rośnie też jego populacja – średnio o 1 mln osób rocznie. Dziś kraj ten zamieszkuje 90 mln osób, co daje mu 13. miejsce na liście najbardziej zaludnionych państw świata.

– Gospodarka Wietnamu opiera się na usługach, przemyśle i rolnictwie. Dzięki rosnącemu eksportowi najszybciej jednak rozwija się przemysł. Szczególnie dobre perspektywy mają przed sobą branża energetyczna, wydobywcza i chemiczna. Ze względu na ogromny potencjał konsumpcyjny bardzo duże możliwości ma także sprzedaż detaliczna – wymienia Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Jeśli chodzi o eksport z Polski to w strukturze towarowej dominują produkty spożywcze i maszyny. Mimo rosnącego wykorzystania technologii w sektorze górniczym, wciąż niski jest poziom mechanizacji i automatyzacji, a eksport maszyn na potrzeby sektora stanowi szansę na dalsze zwiększenie polskiej wymiany handlowej. – Wietnam umacnia się na pozycji producenta dóbr o wysokiej wartości dodanej, zwłaszcza elektroniki, w przypadku której polskie firmy mogą upatrywać swoich szans jako dostawcy komponentów. Jednak w tym przypadku przewaga konkurencyjna firm z regionu azjatyckiego będzie stanowić ograniczenie dla istotnego wzrostu wolumenu polskiego eksportu – podkreśla Grzegorz Sielewicz.


Pozostało jeszcze 91% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane