statystyki

Coraz więcej niepewności dla przedsiębiorstw przesyłowych

autor: Radosław Kapułka27.10.2015, 07:45; Aktualizacja: 27.10.2015, 10:11

Problem służebności przesyłu na prawie użytkowania wieczystego wciąż budzi rozbieżności w orzecznictwie, czego przykładem jest postanowienie Sądu Najwyższego z 14 października 2015 r. (V CSK 5/15). Pisemne uzasadnienie nie zostało jeszcze sporządzone, ale znamy ustne motywy orzeczenia, wskazane przez sędzię sprawozdawcę Marię Szulc.

Sprawa dotyczyła możliwości zasiedzenia służebności przesyłu na prawie użytkowania wieczystego i stała się podstawą pogłębionej analizy samej możliwości ustanowienia służebności przesyłu na prawie. W ocenie składu orzekającego, w związku z tym, iż służebność co do zasady ustanawiana jest na nieruchomości, nie ma możliwości jej zasiedzenia na prawie użytkowania wieczystego. Niemożliwe jest również umowne jej ustanowienie na takim prawie.

Postanowienie w sprawie V CSK 5/15 potwierdza stanowisko SN wyrażone w głośnym postanowieniu z 28 marca 2014 r. (III CSK 174/13), ale idzie o krok dalej. O ile bowiem w postanowieniu z marca SN w określonych przypadkach dopuszczał umowne ustanowienie służebności przesyłu na użytkowaniu wieczystym, o tyle w ustnych motywach ostatniego orzeczenia odrzucona została i ta możliwość. W ocenie SN służebność przesyłu może bowiem ustanowić jedynie właściciel gruntu: w przypadku nieruchomości oddanych w użytkowanie wieczyste będzie to więc albo Skarb Państwa, albo jednostka samorządu terytorialnego.

Jeżeli takie stanowisko zostanie potwierdzone w pisemnym uzasadnieniu, pojawią się poważne wątpliwości co do ważności wszystkich zawartych z użytkownikami wieczystymi umów dotyczących służebności przesyłu. Powstaną również wątpliwości odnośnie do ważności oświadczeń woli użytkowników wieczystych, które stały się podstawą wpisu służebności przesyłu do ksiąg wieczystych. Krótko mówiąc, jeżeli stanowiska wyrażone w sprawach III CSK 174/13 oraz V CSK 5/15 przerodzą się w trend, pojawi się istotny problem z pewnością obrotu prawnego.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane