Digitalizacja podstawowych procesów biznesowych oraz poprawne jej wykorzystanie to czynniki, które mają znaczący wpływ na rozwój przedsiębiorstw.

Dariusz Piotrowski z Microsoft w rozmowie z Capital24.tv podkreśla, że im szybciej firmy zrozumieją rolę cyfryzacji, tym szybciej mogą się spodziewać wyższych zysków. Z badań przeprowadzonych przez The Boston Consulting Group wynika, że firmy korzystające z nowych technologii rozwijają się w tempie średnio 26% rok do roku. Wiąże się to w tym samym czasie ze wzrostem zatrudnienia na poziomie 8%. Wyniki te obalają mit, że cyfryzacja przedsiębiorstw przyczynia się do redukcji zatrudnienia.

Firma Microsoft chce wspomóc polskie firmy dostarczając im rozwiązania informatyczne, zarówno na poziomie platform informatycznych, jak i bardzo specyficznych procesów, które pomagają w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Takim przykładem może być współpraca Microsoftu z mBankiem, który niedawno wprowadził nowy standard komunikacji korporacyjnej oparty na rozwiązaniu Microsoft Skype dla firm. Wdrożenie systemu objęło ponad 6 tys. pracowników banku, nie tylko usprawniając komunikację wewnętrzną w rozproszonej strukturze, ale przede wszystkim zwiększając mobilność pracowników. Rozwiązanie stało się jednym z najczęściej wykorzystywanych kanałów komunikacji. Ułatwia to codzienną pracę i pozwala zaoszczędzić bardzo cenny dla każdego czas. Dodatkowo znacząco ograniczono koszty podróży służbowych i połączeń komórkowych.

Jak mówi Dariusz Piotrowski – cyfryzacja to trend, który nas czeka w najbliższych latach, dlatego warto zacząć się rozwijać w tym kierunku.

Recepta na bezpieczeństwo w sieci

Cyberbezpieczeństwo to jedno z największych wyzwań, przed którym stoją nie tylko przedsiębiorstwa i rządy państw, ale także każdy z użytkowników Internetu – mówi Dariusz Piotrowski z Microsoft w rozmowie z Capital24.tv.

Jak wykazują badania, niedostateczne wewnętrzne polityki bezpieczeństwa IT przekładają się na podatność na zagrożenia z zewnątrz. Co ważne – wzrasta ich świadomość i, jak podaje raport EY, już 53% ankietowanych wskazuje na organizacje przestępcze jako źródło niebezpieczeństwa. Badani główne cele cyberataków upatrują w dezorganizacji przedsiębiorstw (25% respondentów wskazało to jako podstawowe zagrożenie), kradzieży danych finansowych, w tym numerów kart kredytowych czy haseł do bankowości internetowej (28%), ponadto 20% wskazało kradzież własności intelektualnej, a 19% nadużycia finansowe.

Blisko 40% przedsiębiorstw przyznaje, że nie jest w stanie w czasie rzeczywistym zareagować na zagrożenia i ataki, które się pojawiają. Rozwiązaniem powyższych problemów są programy partnerskie między rządami, firmami i dostawcami technologii informatycznych. Programy te polegają na wzajemnym udostępnianiu danych o zagrożeniach i atakach, co pozwala na aktywną identyfikację potencjalnych i nieznanych zagrożeń. Oznacza to konieczność przewidywania złośliwego działania i wykrywanie nietypowych zdarzeń, które mogą świadczyć o zagrożeniu. Na bazie tych informacji można budować systemy zabezpieczeń, które później pozwalają nam bronić się przed tego typu zagrożeniami. Microsoft prowadzi takie programy, tym samym chroniąc wielomilionowe rzesze użytkowników firm, z którymi współpracuje – podkreśla Dariusz Piotrowski.

Najlepszą receptą na zachowanie cyberbezpieczeństwa jest edukacja oraz tworzenie kultury bezpieczeństwa. Rozwiązaniem mogą być także nowoczesne systemy i oprogramowania, które są dużo bardziej nieprzepuszczalne dla jakichkolwiek ataków z zewnątrz od tych, które istnieją na rynku od kilku czy kilkunastu lat. Jedną z najbezpieczniejszych usług są rozwiązania chmurowe, które są dostarczane przez dostawców - są one zawsze w najlepszy sposób zabezpieczone oraz aktualne i zapewniają pełną ochronę. Warto podkreślić, że istotny jest także aspekt legalności. Jeżeli ktoś decyduje się na zakup nielegalnego oprogramowania to naraża się na zagrożenia związane z malware, a co za tym idzie – często straty finansowe.

Bez względu na to, jak potężna jest technologia, ludzie będą korzystać z niej tylko wtedy, gdy będą jej ufać. Dlatego Microsoft prowadzi ciągły proces zapewniania pełnej zgodności ze stosowanymi standardami i regulacjami podejmując stałą współpracę np. z Komisją Nadzoru Finansowego i regulatorami na całym świecie. Microsoft został również pierwszym dużym dostawcą usług chmurowych, który przyjął normę ISO / IEC 27018, jedyny międzynarodowy standard zapewniający spójne podejście do ochrony danych w modelu cloud. Daje to gwarancję bezpieczeństwa i skutecznej ochrony danych oraz przejrzystych zasad ich przetwarzania.

Darmowe oprogramowanie i pomoc w znalezieniu inwestora

Przedsiębiorczość wymaga nie tylko wsparcia biznesowego i mentorskiego, ale także produktowego. Dlatego firma Microsoft chce wspomóc rozwijające się firmy oferując im za darmo nowoczesne rozwiązania technologiczne.

Nowoczesne oprogramowanie, systemy operacyjne, cloud computing kompletnie za darmo na okres trzech lat - to tylko część pomocy udzielanej młodym przedsiębiorcom przez Microsoft. Firma stara się także pozyskiwać dla nich inwestorów, co łączy się ze znacznym dofinansowaniem, oraz nowych klientów. Maks Stempniewicz z Microsoft w rozmowie z Capital24.tv podkreśla, że dotychczas z ich pomocy skorzystało 3,5 tysiąca spółek, a łączna wartość przekazanego oprogramowania w zeszłym roku przekroczyła 100 mln złotych.