statystyki

Branża motoryzacyjna uniknie milionowych kar

autor: Urszula Mirowska-Łoskot21.10.2015, 07:21; Aktualizacja: 21.10.2015, 08:08
samochody, motoryzacja, transport

Branża motoryzacyjna uniknie milionowych karźródło: ShutterStock

Przedsiębiorcy, którzy nie zapewnili systemu zbierania z rynku starych aut, będą mogli uniknąć płacenia zaległych opłat za 2006 r. Tak wynika z uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Ustawa z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 140), która weszła w życie 14 marca 2005 r., zobowiązała firmy motoryzacyjne wprowadzające samochody na polski rynek do zapewnienia systemu odzyskiwania zużytych pojazdów. Chodziło o zagwarantowanie, by właściciele pojazdów mieli możliwość oddania tych wycofanych z eksploatacji do punktu położonego w odległości nie większej niż 50 km od miejsca zamieszkania. Tyle że na wywiązanie się z nowego wymogu przedsiębiorcy mieli czas jedynie do 1 stycznia 2006 r. i musieli zrealizować go w 100 proc. – sieć zbierania pojazdów miała tego dnia obejmować swoim zasięgiem już całe terytorium kraju. Karą za niedotrzymanie tego wymogu była opłata dodatkowa w wysokości 500 zł za każdy wprowadzony w danym roku samochód.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane