statystyki

Niewielki poślizg wystarczy, aby żądać przedterminowego wykupu obligacji

autor: Piotr Pieńkosz06.10.2015, 08:35; Aktualizacja: 06.10.2015, 10:11
Brak terminowego uregulowania odsetek najczęściej oznacza, że emitent ma problemy finansowe.

Brak terminowego uregulowania odsetek najczęściej oznacza, że emitent ma problemy finansowe.źródło: ShutterStock

Jako spółka zainwestowaliśmy nadwyżki finansowe w obligacje innej firmy. Przez dłuższy czas utwierdzaliśmy się w przekonaniu, że był to dobry sposób na ulokowanie kapitału, gdyż spółka regularnie wypłacała odsetki. Niestety ostatnio nie przelała środków w ustalonym terminie. Zastanawiamy się, czy w związku z powyższym wystąpić z żądaniem przedterminowego wykupu papierów dłużnych.

W sytuacji gdy emitent przestaje regulować zobowiązania pieniężne z tytułu obligacji, ich posiadaczowi przysługuje prawo złożenia żądania przedterminowego ich wykupu. Ustawa z 29 czerwca 1995 r. o obligacjach (obowiązuje w stosunku do długu wyemitowanego przed 30 czerwca 2015 r.) nie uzależniała możliwości skorzystania z tego prawa od spełnienia dodatkowych przesłanek. Wystarczy więc, że opóźnienie wystąpiło – zawinione przez emitenta czy też nie – by obligatariusz mógł złożyć żądanie. W myśl nowej ustawy z 15 stycznia 2015 r. (mającej zastosowanie do papierów wypuszczonych na rynek od 1 lipca br.) obligatariusz może wystąpić ze wspomnianym żądaniem niezwłocznie, jeśli opóźnienie w wypłacie odsetek jest zawinione przez emitenta. W sytuacji gdy zwłoka została spowodowana okolicznościami niezależnymi od emitenta, żądanie można złożyć po upływie trzech dni od wystąpienia poślizgu.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane