statystyki

Niewielki poślizg wystarczy, aby żądać przedterminowego wykupu obligacji

autor: Piotr Pieńkosz06.10.2015, 08:35; Aktualizacja: 06.10.2015, 10:11
Brak terminowego uregulowania odsetek najczęściej oznacza, że emitent ma problemy finansowe.

Brak terminowego uregulowania odsetek najczęściej oznacza, że emitent ma problemy finansowe.źródło: ShutterStock

Jako spółka zainwestowaliśmy nadwyżki finansowe w obligacje innej firmy. Przez dłuższy czas utwierdzaliśmy się w przekonaniu, że był to dobry sposób na ulokowanie kapitału, gdyż spółka regularnie wypłacała odsetki. Niestety ostatnio nie przelała środków w ustalonym terminie. Zastanawiamy się, czy w związku z powyższym wystąpić z żądaniem przedterminowego wykupu papierów dłużnych.

W sytuacji gdy emitent przestaje regulować zobowiązania pieniężne z tytułu obligacji, ich posiadaczowi przysługuje prawo złożenia żądania przedterminowego ich wykupu. Ustawa z 29 czerwca 1995 r. o obligacjach (obowiązuje w stosunku do długu wyemitowanego przed 30 czerwca 2015 r.) nie uzależniała możliwości skorzystania z tego prawa od spełnienia dodatkowych przesłanek. Wystarczy więc, że opóźnienie wystąpiło – zawinione przez emitenta czy też nie – by obligatariusz mógł złożyć żądanie. W myśl nowej ustawy z 15 stycznia 2015 r. (mającej zastosowanie do papierów wypuszczonych na rynek od 1 lipca br.) obligatariusz może wystąpić ze wspomnianym żądaniem niezwłocznie, jeśli opóźnienie w wypłacie odsetek jest zawinione przez emitenta. W sytuacji gdy zwłoka została spowodowana okolicznościami niezależnymi od emitenta, żądanie można złożyć po upływie trzech dni od wystąpienia poślizgu.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane