29 milionów euro pomocy przydzielonej polskim rolnikom przez Komisję Europejską zostanie przeznaczonych dla producentów mleka. Minister rolnictwa powiedział w Polskim Radiu RDC, że przygotowane zostało już odpowiednie rozporządzenie, które jest konsultowane społecznie.

Marek Sawicki zwrócił uwagę, że z racji systemu szacowania strat suszowych i skali produkcji trudno jest rolnikom osiągnąć poziom strat przekraczających 30 procent średniej produkcji z trzech ostatnich lat. Dlatego środki unijne zostaną przydzielone producentom bydła. "Najprawdopodobniej będzie to kierowane do sztuki krowy dorosłej" - wyjaśnił Marek Sawicki.

Minister rolnictwa nie wykluczył, że unijna pomoc dla rolników będzie większa. Marek Sawicki powiedział, że Polska złożyła w Brukseli kolejny wniosek o wsparcie w związku z suszą pod którym podpisały się również Rumunia i Austria. Szef resortu rolnictwa wyraził nadzieję, że podobnie jak było w ubiegłym roku w przypadku producentów owoców i warzyw, Komisja Europejska wyasygnuje dodatkowe pieniądze na pomoc rolnikom.

Dziś mija termin składania wniosków o pomoc w związku z suszą. Na ten cel rząd przeznaczył z budżetu państwa 450 milionów złotych. Dodatkowe 21 milionów złotych przeznaczono dla producentów czarnych porzeczek.