statystyki

Konieczny jest publiczno-prywatny związek z rozsądku

autor: Damian Furmańczyk29.09.2015, 07:48; Aktualizacja: 29.09.2015, 09:46
Polska

Eksperci zwracają uwagę na słaby autorytet państwaźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Kto jest hamulcowym gospodarki? Nieudolnie działające państwo czy nieskłonny do współpracy biznes? O to zapytaliśmy podczas debaty DGP poświęconej relacjom państwa i przedsiębiorców.

Jeremi Mordasewicz, ekspert Konfederacji Lewiatan

Jeremi Mordasewicz, ekspert Konfederacji Lewiatan

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Jeremi Mordasewicz, ekspert Konfederacji Lewiatan, twierdzi, że szukanie winy pośrodku nie pozwala na wyciągnięcie konkretnych wniosków. – To bardzo niebezpieczne stwierdzenie, bo sugeruje, że wszystkie rozwiązania są równorzędne, i zwalnia nas z obowiązku dokonania racjonalnego wyboru – tłumaczy Mordasewicz. Dodaje, że sam jako inżynier lubi opierać się na liczbach. – W Polsce w latach 2005–2014 poziom inwestycji wynosił średnio 21 proc. PKB wobec 26 proc. średniej w regionie. W krajach, które rozwijały się szybko w długim okresie, np. w Finlandii, sięgał 30 proc. PKB – wylicza. W jego opinii, aby przyspieszyć modernizację gospodarki i dorównać najlepszym, powinniśmy zwiększyć inwestycje o połowę. To jednak nie będzie łatwe. – Bez poprawy warunków prowadzenia działalności gospodarczej w naszym kraju nie widzę na to szans – mówi Mordasewicz. Przytacza wyniki międzynarodowych rankingów, które pokazują, w których sektorach prowadzenia przedsiębiorczości mamy najwięcej do nadrobienia. – W indeksie Economic Freedom Heritage Foundation z 2015 r. zajęliśmy 42. miejsce. Byliśmy 26 miejsc za Niemcami. Specjalnie porównuję nas do tego kraju, bo to one są liderem naszego regionu i powinny stanowić benchmark. Z kolei w rankingu The Global Competitivness Index World Economic Forum 2014 Polska zajęła 43. miejsce na 144 państwa, ale pod względem obciążeń regulacyjnych była dopiero 117. Jak ktoś się pyta, czy regulacje utrudniają prowadzenie biznesu w naszym kraju, odpowiedź nasuwa się sama. W kategorii rozstrzygania sporów gospodarczych zajęliśmy odległe 118. miejsce. Jeżeli ten proces zabiera tak dużo czasu, to znaczy, że uczciwy przedsiębiorca czuje się w Polsce bezsilny, a nieuczciwy – bezkarny – tłumaczy Jeremi Mordasewicz. Podobny obraz wyłania się z rankingu Doing Business Banku Światowego, w którym Polska zajęła ostatnio 32. miejsce na 189 państw. Sytuacja nie jest jednak tak dobra, jeśli ocenę rozbijemy na poszczególne kategorie. W rozstrzyganiu sporów zajęliśmy 52. miejsce, w płaceniu podatków – 85., a w wydawaniu pozwoleń na budowę – 137. miejsce.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • XXYYZZ(2015-09-29 08:27) Zgłoś naruszenie 00

    Cytuję powyższy tekst:
    Kto jest hamulcowym gospodarki? Nieudolnie działające państwo czy nieskłonny do współpracy biznes? O to zapytaliśmy podczas debaty DGP poświęconej relacjom państwa i przedsiębiorców [ ... ] to znaczy, że uczciwy przedsiębiorca czuje się w Polsce bezsilny, a nieuczciwy – bezkarny – tłumaczy Jeremi Mordasewicz.

    "Lobby" mocnych przedsiębiorców ma wpływ na tworzenie prawa, które ułatwia przestępczość białych kołnierzyków w białych rękawiczkach! Teraz gangsterka jest doskonała i bardziej wyrafinowana - to już nie jest dawny Wołomin czy Pruszków!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane