Biznes już odczuwa pozytywne skutki wprowadzenia dwuetapowego postępowania koncentracyjnego przed Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Większość koncentracji rozpatrywana jest bowiem w pierwszej fazie, która musi zostać zakończona w ciągu miesiąca. A to oznacza, że przedsiębiorcy szybciej uzyskują zgody na połączenie sił.

Zmiany w tym zakresie wprowadziła nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów obowiązująca od 18 stycznia 2015 r. (Dz.U. z 2014 r. poz. 945). Po ośmiu miesiącach obowiązywania nowych regulacji okazało się, że to była dobra decyzja ustawodawcy. Wcześniej postępowanie koncentracyjne przed UOKiK było jednoetapowe dla wszystkich przypadków. W efekcie zarówno sprawy o potencjalnie dużym wpływie na rynek, jak i te mniej istotne były rozpatrywane w takim samym trybie i kończone w jednakowym terminie, czyli w ciągu dwóch miesięcy. Teraz te drugie rozpoznawane są w pierwszej fazie i muszą być zamykane w ciągu miesiąca. Z kolei w sytuacji, gdy urząd uzna, że sprawa jest trudniejsza albo wymaga pogłębionych badań rynkowych, trafia ona do fazy drugiej, która trwa maksymalnie cztery miesiące. O tym, że sprawa trafiła do drugiego etapu, przedsiębiorcy są informowani – otrzymują od prezesa UOKiK postanowienie wraz z uzasadnieniem. Jest ono jednak niezaskarżalne.
Zmiany miały przede wszystkim ułatwić życie przedsiębiorcom, a także umożliwić prowadzenie bardziej efektywnej kontroli koncentracji.
– Do 23 września 2015 r. jedynie sześć koncentracji zostało skierowanych do drugiego, wydłużonego etapu. Statystycznie zatem zdecydowana większość rozpatrywana jest o połowę szybciej niż dotychczas – zauważa Jakub Gubański, adwokat kierujący praktyką prawa konkurencji w kancelarii White & Case.
Zamiany chwali również Marta Balcerowska, radca prawny specjalizujący się w ochronie konkurencji i konsumentów z kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.
– Jak wynika z opublikowanych przez UOKiK danych za pierwsze pół roku funkcjonowania nowych przepisów, średni czas załatwienia sprawy wynosił 27 dni. W analogicznym okresie w 2014 r., pod rządami starej ustawy, sprawy były załatwiane średnio w ciągu 67 dni – podkreśla mec. Balcerowska.
Ostatnia decyzja o przedłużeniu postępowania dotyczyła przejęcia przez Unibail Rodamco (właściciela m.in. Galerii Mokotów oraz centrum handlowego Arkadia) ZT General Partners oraz Warsaw III, spółek, które mają prawa do CH Złote Tarasy. Prezes UOKiK uznał, że w tej sprawie niezbędne jest przeprowadzenie badania rynku.