statystyki

Bydgoszcz biznesowym numerem jeden

29.09.2015, 07:48; Aktualizacja: 29.09.2015, 09:32
Wspieranie biznesu w Bydgoszczy to nie tylko ulgi i zwolnienia, lecz również długofalowe, niestandardowe działania

Wspieranie biznesu w Bydgoszczy to nie tylko ulgi i zwolnienia, lecz również długofalowe, niestandardowe działaniaźródło: ShutterStock

Wielkość miasta nie świadczy o jego potencjale biznesowym. Najlepszym tego dowodem jest Bydgoszcz, która niedawno zajęła 1. miejsce w prestiżowym rankingu Doing Business. To dobre miejsce zarówno dla przedsiębiorczych gigantów, jak i dla firm stawiających pierwsze kroki na rynku.

Przygotowany przez Bank Światowy niezależny raport analizuje łatwość prowadzenia biznesu w osiemnastu najważniejszych miastach Polski (w sumie sprawdzono 188 gospodarek świata). Paradoksalnie największe i najbardziej rozpoznawalne za granicą miasta takie jak Warszawa, Kraków czy Gdańsk zajęły końcowe miejsca w rankingu. W czołówce znalazły się mniej oczywiste aglomeracje: na pierwszym miejscu Bydgoszcz, a za nim Opole oraz Białystok.

Z czego wynika sukces Bydgoszczy w międzynarodowym rankingu? Choć przez lata miasto miało charakter stricte przemysłowy (działające tam branże przetwórstwa tworzyw polimerowych, narzędziowa, elektroniczna czy elektromaszynowa), nie zniechęciło to lokalnych władz do wspierania innych gałęzi gospodarki. W ostatnich latach coraz lepiej radzą sobie inne branże, takie jak: nowoczesne usługi informatyczne i finansowe. To m.in. dzięki temu, że tamtejsi inwestorzy mogą liczyć na wykwalifikowane kadry.

– Co roku bydgoskie uczelnie opuszcza ponad 11 tys. studentów, z czego ok. 2,3 tys. to absolwenci kierunków ekonomicznych i pokrewnych, IT i lingwistycznych, pożądanych przez inwestorów z sektora usług biznesowych – wskazuje prezydent miasta Rafał Bruski.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane