statystyki

Biznes woła o przejrzyste reguły gry

autor: 29.09.2015, 07:48; Aktualizacja: 29.09.2015, 09:30
przedsiębiorca prawo

Nasze przedsiębiorstwa są mocno obciążone biurokracją, zwłaszcza jeśli chodzi o różnego rodzaju sprawozdawczość z prowadzonej działalnościźródło: ShutterStock

Chwiejność polskiego prawa przybiera na sile. Przedsiębiorcy nie nadążają za zmianami ustawowymi, które jeszcze nigdy nie następowały tak często. Dlatego wspólnymi siłami, podczas Forum dla Wolności i Rozwoju Law4Growth, opracują własne rekomendacje, które ich zdaniem pomogą naszej gospodarce.

Stwierdzenie, że firmy gubią się w gąszczu przepisów, w przypadku Polski nie jest szczególnym nadużyciem. Z ostatnich badań firmy audytorsko-doradczej Grant Thornton wynika, że tylko w I półroczu 2015 r. przyjęto 12.784 strony maszynopisu nowego prawa, czyli o 7,2 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Aby być na bieżąco ze zmianami w przepisach, statystyczny polski przedsiębiorca musiałby na czytanie aktów prawnych poświęcać obecnie 3 godziny i 53 minuty każdego dnia roboczego.

Kolejne badanie tej samej firmy dowodzi, że nasze przedsiębiorstwa są mocno obciążone biurokracją, zwłaszcza jeśli chodzi o różnego rodzaju sprawozdawczość z prowadzonej działalności. Statystyczna polska firma musi każdego roku wypełnić i dostarczyć do urzędów aż 209 różnego rodzaju druków, sprawozdań, deklaracji i innych pism. Przeciętny mikroprzedsiębiorca średnio co drugi dzień musi wypełniać urzędowe formularze.

Problemem jest także ordynacja podatkowa. Z danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego wynika, że w Polsce od 2008 r. spada wydajność poboru czterech głównych podatków: VAT, akcyzy, PIT i CIT. Do budżetu państwa w 2014 r. wpłynęło o niemal 70 mld zł mniej, niż powinno wpłynąć przy utrzymaniu wydajności z roku o najlepszej wydajności. Najwyższa Izba Kontroli dodatkowo wskazuje, że luka podatkowa wynika przede wszystkim z niskich wpływów z VAT i CIT (głównie od firm zagranicznych). Symptomatyczne jest również to, że 10 największych podatników CIT wpłaciło w 2013 r. łącznie 3,1 mld zł, podczas gdy 10 największych firm zagranicznych zaledwie 1 mld zł.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane