statystyki

Biznes woła o przejrzyste reguły gry

autor: 29.09.2015, 07:48; Aktualizacja: 29.09.2015, 09:30
przedsiębiorca prawo

Nasze przedsiębiorstwa są mocno obciążone biurokracją, zwłaszcza jeśli chodzi o różnego rodzaju sprawozdawczość z prowadzonej działalnościźródło: ShutterStock

Chwiejność polskiego prawa przybiera na sile. Przedsiębiorcy nie nadążają za zmianami ustawowymi, które jeszcze nigdy nie następowały tak często. Dlatego wspólnymi siłami, podczas Forum dla Wolności i Rozwoju Law4Growth, opracują własne rekomendacje, które ich zdaniem pomogą naszej gospodarce.

Stwierdzenie, że firmy gubią się w gąszczu przepisów, w przypadku Polski nie jest szczególnym nadużyciem. Z ostatnich badań firmy audytorsko-doradczej Grant Thornton wynika, że tylko w I półroczu 2015 r. przyjęto 12.784 strony maszynopisu nowego prawa, czyli o 7,2 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Aby być na bieżąco ze zmianami w przepisach, statystyczny polski przedsiębiorca musiałby na czytanie aktów prawnych poświęcać obecnie 3 godziny i 53 minuty każdego dnia roboczego.

Kolejne badanie tej samej firmy dowodzi, że nasze przedsiębiorstwa są mocno obciążone biurokracją, zwłaszcza jeśli chodzi o różnego rodzaju sprawozdawczość z prowadzonej działalności. Statystyczna polska firma musi każdego roku wypełnić i dostarczyć do urzędów aż 209 różnego rodzaju druków, sprawozdań, deklaracji i innych pism. Przeciętny mikroprzedsiębiorca średnio co drugi dzień musi wypełniać urzędowe formularze.

Problemem jest także ordynacja podatkowa. Z danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego wynika, że w Polsce od 2008 r. spada wydajność poboru czterech głównych podatków: VAT, akcyzy, PIT i CIT. Do budżetu państwa w 2014 r. wpłynęło o niemal 70 mld zł mniej, niż powinno wpłynąć przy utrzymaniu wydajności z roku o najlepszej wydajności. Najwyższa Izba Kontroli dodatkowo wskazuje, że luka podatkowa wynika przede wszystkim z niskich wpływów z VAT i CIT (głównie od firm zagranicznych). Symptomatyczne jest również to, że 10 największych podatników CIT wpłaciło w 2013 r. łącznie 3,1 mld zł, podczas gdy 10 największych firm zagranicznych zaledwie 1 mld zł.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane