60 tysięcy greckich przedsiębiorstw zamierza przenieść siedzibę do Bułgarii ze względu na niższe opodatkowanie. Przewodniczący Greckiej Konfederacji Handlu i Przedsiębiorczości Wasilis Korkidis oświadczył dziś, że warunki nowego porozumienia z wierzycielami utrudnią funkcjonowanie małych i średnich firm w Grecji.

W Bułgarii zarejestrowano do tej pory około 14 tysięcy greckich przedsiębiorstw. Jeszcze pięć lat temu temu było ich półtora tysiąca. Wraz z pogłębiającym się w Grecji kryzysem oraz ograniczeniami w przepływie kapitału drastycznie zwiększyła się liczba przedsiębiorstw, które chcą przenieść się do sąsiedniego kraju. Dokumenty w tej sprawie złożyło prawie 60 tysięcy firm.

Przewodniczący Greckiej Konfederacji Handlu i Przedsiębiorczości oznajmił, że Grecji potrzebny jest rząd, który charakteryzowałby się „narodową powagą” i zlikwidowałby przeszkody stojące na drodze rozwoju greckiego handlu i przedsiębiorczości. Dodał, że trzeba zasilić rynek nowym kapitałem, stworzyć nowe miejsca pracy i opracować plan rozwoju z uwzględnieniem głównie małych i średnich firm. Komentując warunki porozumienia z wierzycielami stwierdził, że stworzą one kolejne ogromne problemy, z którymi będą musiały borykać się greckie przedsiębiorstwa. Wysokie opodatkowanie i utrzymująca się kontrola kapitału to główne powody przenoszenia greckich firm do Bułgarii.