statystyki

SN oceni, czy rabat posprzedażowy jest dozwolony

autor: Małgorzata Kryszkiewicz06.08.2015, 07:29; Aktualizacja: 06.08.2015, 08:39
bankonty-złoty-pieniądze

Sąd apelacyjny w piśmie przekazanym do SN przywołał wiele orzeczeń wskazujących na to, że w judykaturze występuje spór co do tego, czy rabaty posprzedażowe są czynami nieuczciwej konkurencji.źródło: ShutterStock

Rabat posprzedażowy to należność, którą sklepy wielkopowierzchniowe pobierają od dostawców po tym, jak wartość sprzedanych przez nie towarów osiągnie pewien pułap.

Czy hipermarkety, zamieszczając w umowach z kontrahentami takie zapisy, naruszają przepisy ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (t.j. Dz.U. z 2003 r. nr 153, poz. 1053 ze zm. – dalej: u.z.n.k.)? A może takie postanowienia mieszczą się w zakresie swobody umów? Na te pytania odpowiedzi powinien udzielić Sąd Najwyższy.

Rozwianie wątpliwości będzie miało duże znaczenie dla firm współpracujących z sieciami handlowymi.

– Sądy powszechne i SN przez wiele lat kwalifikowały pieniądze pobrane przez sieci handlowe od sprzedawców z związku z osiągnięciem pewnego progu sprzedaży jako opłaty półkowe. Pojawiły się w ostatnim czasie wyroki SN niekorzystne dla dostawców, w których stwierdzono, że takie premie pieniężne, rabaty potransakcyjne czy rabaty posprzedażowe nie są opłatami za przyjęcie towarów do sprzedaży, ale dozwolonymi mechanizmami kształtowania ceny – wskazuje Dustin Du Cane, radca prawny prowadzący kancelarię w Warszawie.

Spór o nieuczciwą konkurencję


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane