statystyki

Podział klientów między firmami to ograniczenie konkurencji

11.08.2015, 08:38; Aktualizacja: 11.08.2015, 11:06
sąd, prawo

Usługi towarzystw ubezpieczeniowych mogły też mieć charakter transgraniczny, ponieważ osoby, które miały przystąpić do funduszy i ich pracodawcy mogli mieć siedzibę bądź miejsce zamieszkania w innych państwach UEźródło: ShutterStock

TEZA: Porozumienia o podziale klientów zawarte pomiędzy prywatnymi podmiotami (funduszami emerytalnymi) w jednym z krajów Unii mogą zakłócić swobodę konkurencji i jako taka praktyka są zakazane na podstawie traktatu unijnego. Nie ma znaczenia, jakiej liczby osób porozumienie to dotyczy.

Sygn. C-172/14 (ING Pensii przeciwko Consiliul Concurentei)

WYROK TRYBUNAŁU SPRAWIEDLIWOŚCI UNII EUROPEJSKIEJ z 16 lipca 2015 r.

STAN FAKTYCZNY

Sprawa, którą rozpatrywał trybunał, dotyczyła ING Pensii – spółki zarządzającej funduszami emerytalnymi, jednej z kilkunastu funkcjonujących na rynku rumuńskim. W 2010 r. rumuński urząd ds. konkurencji nałożył grzywnę na większość spółek, w tym ING Pensii, za zawarcie porozumienia dotyczącego podziału klientów, którzy przystąpili równocześnie do dwóch funduszy. W ocenie urzędu stanowiło to naruszenie zasad konkurencji. ING Pensii odwołała się do sądu apelacyjnego w Bukareszcie. Domagała się stwierdzenia nieważności decyzji urzędu i obniżenia wysokości nałożonej grzywny. Twierdziła, że konkurencja między funduszami nie została wyeliminowana, ponieważ konkurowały one ze sobą w pierwotnym okresie pozyskiwania klientów.

W 2012 r. sąd w Bukareszcie oddalił skargę. Spółka wniosła odwołanie. Podkreślała, że porozumienie nie mogło zakłócić funkcjonowania rynku, gdyż dwa fundusze wybrało mniej niż 1,5 proc. wszystkich klientów. Rumuński Sąd Kasacyjny i Sprawiedliwości zwrócił się do trybunału z pytaniem, czy w przypadku porozumienia o podziale klientów liczba tych klientów ma znaczenie przy ocenie znaczącego wpływu na konkurencję, zakazanego w art. 101 ust. 1 lit. c Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.


Pozostało jeszcze 52% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane