Miliardowy rachunek za problemy SKOK-ów. A w spółdzielczych kasach coraz trudniej

autor: Łukasz Wilkowicz29.07.2015, 07:40; Aktualizacja: 29.07.2015, 08:12
bankier, finanse, euro

Dotychczas BFG wypłacił ponad 3 mld zł deponentom dwóch upadłych SKOK-ów i niemal 120 mln zł dotacji dwóm bankom, które zgodziły się przejąć pogrążone w problemach kasy – na wyrównanie braków w kapitałachźródło: ShutterStock

W najbardziej optymistycznym scenariuszu będzie to „tylko” 1,2 mld zł. O tej niższej kwocie kilka dni temu na posiedzeniu sejmowej komisji finansów publicznych mówił minister finansów Mateusz Szczurek. Bo taką wartość miały na koniec 2013 r. ujemne kapitały pięciu największych SKOK-ów (zbadała je na zlecenie nadzoru finansowego firma Deloitte). Właściciele kas nie wyrównają tego braku.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (19)

  • Ochudzki(2015-07-29 08:04) Zgłoś naruszenie 00

    Mam gdzieś ten cały spór władza opozycja, w ogóle mnie to nie interesuje, ale nie chciałbym płacić za ten cały SKOK bałagan. Dziwię się tylko PIsowcom, że w zaparte bronią tego bajzlu..., a to oni dali się pierwsi na to wszystko nabrać

    Co do grożby pozwania ministra czy rządu to Marcin P. z Amber Gold robił to samo, tez groził sądem- wtedy KNFowi, a za parę miesięcy to sąd musiał się nim zająć. Widzę też jeszcze inne analogie, tam też był fundusz gwarancyjny Amber Gold i masa spółek córek, które miały to wszystko gwarantować...
    Wnioski wyciągnijmy sami

    Odpowiedz
  • nexton(2015-07-29 10:50) Zgłoś naruszenie 00

    SKOK-owi złodzieje bronią się idiotycznymi komentarzami. Tylko się jescze bardziej pogrążają. Liczby to są liczby, a w dodatku oznaczają pieniądze. Grube pieniądze, które Polacy już stracili, a wkrótce stracą jeszcze więcej.

    Odpowiedz
  • jo(2015-07-29 17:19) Zgłoś naruszenie 00

    GAZETA PRAWNA ośmiesza się takimi artykułami ...
    "To jest skowyt zdychającej Platformy .

    Pisanie o SKOKACH jak o jednym podmiocie to tak jakby pisać o jednym banku w Polsce.
    Największe manko bo 80 % narobiły SKOK Kopernik i Wołomin.
    SKOK Kopernik Zarządzane przez ludzi Platformy, drugi przez chłopców Komorowskiego którzy użyli tej kasy jako sponsora fundacji Pro Civili kto tego nie wie i pisze o Skokach, jest albo skończonym tumanem albo ... sami wiecie :)"
    Potwierdzam.Proszę przeczytać książkę którą zablokował przed wyborami bronek (z małej litery) "Niebezpieczne związki Bronisława Komorowskiego" Autor Sumliński lub wejśc na jego stronę www sumlinski.pl.Znajdziecie tam dane z rozpraw sądowych na których bronek, Graś i nne osoby (powinien paść epitet) nagle straciły w 80% pamięć.Urzędujący prezydent jest sklerotykiem.? Hasło "Pro civil odbiera mu pamięć Tak więc jak rządzi?

    Odpowiedz
  • Andrzej(2015-07-29 12:23) Zgłoś naruszenie 00

    POlitycy nie powinni wywoływać wilka z lasu. Każdy kto ma jakieś pojęcie o ekonomi wie, jak niebezpieczny jest run na kasy banku wywołany paniką wznieconą przez informacje o zagrożeniu depozytów. Warto aby instytucje rządowe rzetelnie poinformowały depozytariuszy o ochronie depozytów w BFG. Trzeba pamiętać jaki skutek może mieć panika na rynku depozytów dla całej realnej gospodarki bo run na kasy SKOK zapewne szybko rozprzestrzeniłby się na banki. Trzeba zdać sobie sprawę, że większość ,,strat'' w zdrowych SKOK wynika z wdrażania nowych wymogów ostrożnościowych a na to potrzebują lat nawet europejskie giganty bankowości. Moim zdaniem idea SKOK uległa pewnemu wypaczeniu polegającemu na przekształceniu się instytucji kredytu wzajemnego w quasi banki. Trzeba powrócić do zasady aby każdy kredyt był poręczany przez innych członków kasy co najmniej do wysokości wkładów. Siłą takich instytucji jest właśnie znajomość członków i ich wiedza o zdolności i moralności płatniczej. Nie może być tak, że członkiem zostaje ktoś z ulicy i otrzymuje kredyt decyzją urzędnika. Udział urzędników jest jak najbardziej wskazany (ustalenie zdolności kredytowej i zabezpieczeń) ale nic nie zastąpi sita jakim jest wystawienie na ryzyko własnego wkładu poręczającego. Ponadto w przypadku braku spłaty znacznie mniej jest narażony majątek innych członków albowiem stratę pokrywa się z wkładów poręczających. Zamiast przynależności do fikcyjnego stowarzyszenia należy wprowadzić obowiązek poręczania pożyczek przez innych członków do wysokości wkładów a to doprowadzi do powstania grup członkowskich złożonych z osób znających się i gotowych wzajemnie się wspierać. Na zakończenie życzę politykom bardziej pozytywnej kampanii wyborczej.

    Odpowiedz
  • Obrabował mnie Skok Wołomin za pomocą KNF i KKSKOK(2015-07-29 12:19) Zgłoś naruszenie 00

    Skok okradł ludzi na różne kwoty. Od paru złotych do kilku milionów na osobę. 781 osób Skok.Wołomin okradł na blisko 120 mln. Winni są wszyscy od prawa do lewa. Zarówno KNF jak i KK SKOK. Ja też jestem okradziony przez system skoku. 781 osób skok okradł na 120 mln.

    Odpowiedz
  • pokrzywdzony przez SKOK(2015-07-29 11:56) Zgłoś naruszenie 00

    W takim razie proszę się skontaktować z naszym Stowarzyszeniem. Wpisz "poszkodowani przez skok wołomin". To, że 781 osób zostało okradzionych na 120 mln to oficjalnie wiadomo. Więc nie rozumiem tego zdziwienia .

    Odpowiedz
  • jank(2015-07-29 11:30) Zgłoś naruszenie 00

    Niestety, łatwo zauważyć, że na forum GP jak grzyby po deszczu jawią się żałosne komentarze dyżurnych rządowych trolli...

    Odpowiedz
  • okradziony przez SKOK i polityków(2015-07-29 10:57) Zgłoś naruszenie 00

    Proszę nie pisać, że nikt nie stracił na skokach. Ja straciłem na skoku ostatnio upadłym. Wszyscy są tego winni od lewa do prawa. Jest 781 osób, którym skok ukradł 120 mln. Śmiem twierdzić, że spółdzielczość skokowa nie poradzi sobie z wyprowadzaniem pieniędzy ze skoków.

    Odpowiedz
  • pokrzywdzony przez SKOK(2015-07-29 10:52) Zgłoś naruszenie 00

    System SKOK jak do tej pory okradł 781 osób na 120 mln. Jestem jednym z nich. To są pierwsze ofiary systemu SKOK.

    Odpowiedz
  • XYZ(2015-07-29 09:38) Zgłoś naruszenie 00

    Co by nie mówili " światli" ekonomiści z pisu to ten twór jest piramida finansową. środki zostały wytransferowane do Luksemburga przy aprobacie braci Kaczyńskich i prezydencika , który nastanie Dudy. Ale to podatnicy zapłacą za finansowanie partii pana Kaczyńskiego , tylko szkoda obywateli , którzy w zębach noszą depozyty do Skoków bo jak to jest na wkład członkowski to nie dostana ani złotówki.

    Odpowiedz
  • @1(2015-07-29 08:23) Zgłoś naruszenie 00

    Kto ci płaci za taki komentarz? Amber Gold to pralnia kasy PO. SKOKI są rozwalane przez mafię, ktora rządzi PO.

    Odpowiedz
  • zuczek(2015-07-29 09:36) Zgłoś naruszenie 00

    Szkoda ze SKOKi sa objete BFG. Jak ładnie by sie tłumaczylo PiS i PO. Ci pierwsi by szczekali ze rzad nic nie zrobił zeby dosypac z pieniedzy wszystkich to co wyprowadzil Bierecki, drudzy ze PiS blokował objęcie BFG a teraz udaje obrońcę. Ale to se ne wrati.

    Odpowiedz
  • żenada(2015-07-29 09:28) Zgłoś naruszenie 00

    GAZETA PRAWNA ośmiesza się takimi artykułami ...
    To jest skowyt zdychającej Platformy .

    Pisanie o SKOKACH jak o jednym podmiocie to tak jakby pisać o jednym banku w Polsce.
    Największe manko bo 80 % narobiły SKOK Kopernik i Wołomin.
    SKOK Kopernik Zarządzane przez ludzi Platformy, drugi przez chłopców Komorowskiego którzy użyli tej kasy jako sponsora fundacji Pro Civili kto tego nie wie i pisze o Skokach, jest albo skończonym tumanem albo ... sami wiecie :)

    Odpowiedz
  • czytelnik(2015-07-29 09:21) Zgłoś naruszenie 00

    skoro tak źle jest w SKOK-ach to dlaczego w TYP po wiadomościach (nie pamiętam którego dnia lipca) przepraszała SKOK Stefczyka za błędne informacje, niech uściśli PO, za które SKOK-i musiał fundusz płacić, jest kilka SKOK-ów, może za Wołomiński, w którym wmieszany był nasz miłościwie panujacy jeszcze prezydent

    Odpowiedz
  • jank(2015-07-29 09:20) Zgłoś naruszenie 00

    Wczoraj "komentator" Ochudzki z IP 83.16.131 miał nick PrzedSKOczek (artykuł również dotyczył kas SKOK). NIE KARMIĆ RZĄDOWEGO TROLLA!

    Odpowiedz
  • zm(2015-07-29 09:18) Zgłoś naruszenie 00

    Tacy dziennikarze powinni być pozywani do sądu bo są propagandzistami

    Odpowiedz
  • spoldzielca(2015-07-29 09:01) Zgłoś naruszenie 00

    SKOK-i zawsze byly ubezpieczone i sa dalej! komu co do tego, poki tak jest!
    nie rozumiem tej nagodnki POmylencow w POlszy !
    spoldzielcze to spoldzielcze i nic do tego POlitykom ! wara, lapy precz !

    jak do tej pory nigdy nie bylo pokrzywdzonych spoldzielcow przez SKOK ! nie ma jamrania na forach, w prasie telewizji czy towarzystwach ze jakis oddzial SKOK okradl swojego ! za to poczytajcie o Amber aferze i urzedach gminnych, o sadach, o gwizdaniu calej machiny POpolskiej na Polakow i ich problemy. Na okradaniu obywateli !

    do tej pory nie bylo afery, ktora teraz sztucznie robia bijacy sie o ochlapy ktore zostaly w partiach !

    Odpowiedz
  • Marek(2015-07-29 08:54) Zgłoś naruszenie 00

    KTO ROZWALA SKOKI <DO CZEGO CHCECIE DOPROWADZIĆ LUDZI TYM SAMYM PAŃSTWO<ŻEBY WSZYSCY WYCOFALI KASĘ >TA SPRAWA KWALIFIKUJE SIĘ DO TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO .TO SPRAWA ZADYMY RZĄDZĄCYCH OBECNIE .

    Odpowiedz
  • fd(2015-07-29 21:04) Zgłoś naruszenie 00

    Prezes Jarosław doinwestuje i po problemie

    Odpowiedz