statystyki

Milo Kurtis: Europa udaje Greka - kogoś cwańszego i mądrzejszego niż jest

autor: Magdalena Rigamonti04.07.2015, 07:00
Milo Kurtis

Milo Kurtis, fot. Maksymilian Rigamontiźródło: DGP

Polacy się bardziej przejmują sytuacją w Grecji niż sami Grecy. Cała Europa Zachodnia udaje Greka. Kogoś cwańszego, niż jest, mądrzejszego, bardziej wykształconego – mówi Milo Kurtis, Grek, Polak, muzyk, współzałożyciel Maanamu, twórca międzynarodowej orkiestry Naxos.

Magdalena i Maksymilian Rigamonti

Magdalena i Maksymilian Rigamonti

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

MAGDALENA I MAKSYMILIAN RIGAMONTI RAZY 2

Co pan tu liczy?

Długi.

Zbiera pan na Grecję?

To w Anglii zbierają, już mają dużo, ponad milion euro.

Potrzeba znacznie więcej na jedną ratę. W nocy z wtorku na środę Grecja miała zapłacić 1,6 mld euro kredytu MFW.

Złodziejstwo.

Długi, a nie złodziejstwo.

Odsetki od długów, a nie długi. Wszyscy mają już wyprane mózgi, gadają, że Grecy żyją ponad stan, że tylko rękę wyciągają. Moja ciotka w Naksos ma 250 euro emerytury i żadnych dodatków. Ja i siostra wysyłamy jej pieniądze, bo inaczej by umarła z głodu.

W Polsce też ludzie mają takie emerytury.

Wiem, że mają. Słuchałem ostatnio prof. Josepha Stiglitza, facet ma Nobla z ekonomii i mówi, że tę całą Trojkę, czyli Komisję Europejską, Europejski Bank Centralny i MFW, powinno się podać do trybunału w Hadze, bo takie przestępstwa w stosunku do Grecji popełnia. Wie pani, pożyczyłem dwa lata temu na płytę 120 tys. zł, zabezpieczeniem było moje mieszkanie. A tu mój dług wzrósł do 405 tys. zł Podobnie jest z długiem Grecji.

Ale nie w banku pan pożyczał.

Nie w banku, w firmie pożyczkowej.

Nie spłacał pan?

Nie, i właśnie mieszkanie mi zabrali. Wynająłem inne. Dziś skręciłem łóżko.

Widać, że się pan nie martwi.

Nie żałuję. Zrobiłem najlepszą płytę w swoim życiu. Toni Packer, moja mistrzyni zen, powiedziała mi kiedyś, że nie spotkała nikogo, kto ma tak dobrą karmę jak ja. Wcześniej, przed spotkaniem z nią, wypiłem z przyjaciółmi ze dwie flaszeczki wina, co jak na Greka nie jest wcale dużo. No i miałem wtedy 19 lat.

Teraz ma pan 64 i dalej pan w to wierzy?

No pewnie. Nie przywiązuję się do rzeczy materialnych.

Niech pan to Grekom powie.

Mam jeszcze dom po rodzicach w Naksos, w górach, i jadę go sprzedać. Większość Greków nie przywiązuje się do miejsca, jesteśmy podróżnikami. Dla mnie ważne, co mam w głowie, a nie w kieszeni.

Panie Milo...

Możemy po imieniu. Jestem Milo. Ty ze mną rozmawiasz, bo jestem Grekiem, a nie muzykiem.

Grekiem z polskim obywatelstwem.

Dopiero od miesiąca mam polski dowód. Za komuny odmawiali mi polskiego obywatelstwa.

Jesteśmy 26 lat po komunie.

Ale dopiero niedawno się zebrałem, żeby sprawę załatwić, teraz mam podwójne obywatelstwo i staram się obalać stereotypy dotyczące Grecji i Greków.

Że Grecy są roszczeniowi, nie chcą oddawać długów.

Monika Olejnik w rozmowie z Grzegorzem Kołodką powiedziała, że Grecy to złodzieje, oszuści i lenie.

To było cztery lata temu.

Ale wściekłem się i trzyma mnie do dziś. Poszedłem wtedy do ambasadora Grecji, który jest moim kumplem, i mówię, że Polacy zawsze protestują, jak coś nieprawdziwego na ich temat się w mediach ukaże, ty też idź zaprotestuj albo napisz coś do polskich mediów. A on na to: co ty chcesz, żebym się zniżał do poziomu kucharki, my inaczej chcemy rozmawiać, na innym poziomie.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

 • SABA(2015-07-05 05:06) Zgłoś naruszenie 00

  Milo szacun dla Greków ,że podnoszą głowy , oligarchia grecka , która przez 30 lat rządziła na przemian , wpędziła ich w długi .Sami powywozili swoją kasę do banków szwajcarskich -300 miliardów euro , nigdy nie płacili podatków i dziś te mędy podnoszą głos z powrotem ,krytykując Syrizę ,która z tymi łobuzami nie ma nic wspólnego . Grecy głosujecie OXI .

  Odpowiedz
 • Jasiek.(2015-07-04 10:47) Zgłoś naruszenie 00

  Czytając wywiad z Grekiem można zrozumieć, czemu ktoś wymyślił powiedzenie "udawanie Greka". Dlaczego "Greka" a nie Niemca, czy Francuza. Nie żal mi ich jakoś, może dlatego, że znam Grecję z urlopu. Wiem, jacy są naprawdę.

  Odpowiedz
 • Kunta Kinte(2015-07-04 12:19) Zgłoś naruszenie 00

  Chcę uświadomić Milo , że komuna przyjmowała Greków hurtem w czasach , gdy w Grecji - zgodnie z grecką kulturą - prawica waliła lewicę po głowie , podobnie jak katolicki Pinochet czynił to w Chile .
  Dostawali Grecy w Polsce lokum , możliwość rozwoju intelektualnego , warunki do tworzenia zespołów muzycznych [ Eleni } , występowania w teatrach muzycznych { Raptis } oraz otrzymywania obywatelstwa polskiego . Obywatelstwa odmawiano tylko łapciuchom .

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane