W najbliższych miesiącach sytuacja na rynku pracy powinna się poprawiać. Tak twierdzą zarówno szefowie resortu pracy, jak i eksperci. W maju stopa bezrobocia rejestrowanego spadła do 10,8 procent. Są szanse, że we wrześniu lub w październiku stopa bezrobocia spadnie poniżej 10 procent - uważa Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP. Dodaje, że pod koniec roku jednak bezrobocie może być wyższe.
Reklama

O rychłym spadku bezrobocia poniżej 10 procent przekonany jest wiceminister pracy Jacek Męcina. Jak powiedział IAR, w przyszłym miesiącu powinno być ono na poziomie 10,4 procent. Kolejny zaś miesiąc to może być albo 10 albo spadek poniżej 10 procent - uważa wiceminister Męcina. Zwraca uwagę, że rynkowi zatrudnienia bardzo pomogła reforma urzędów pracy a zwłaszcza ich współpraca z prywatnymi agencjami zatrudnienia.

Stałą tendencję wzrostową polskiego rynku pracy potwierdza też liczba ofert publikowanych chociażby na portalu Pracuj.pl. W maju opublikowano ich tam blisko 36 tysięcy, co oznacza 5 procentowy wzrost w porównaniu z majem ubiegłego roku. Najbardziej poszukiwani są specjaliści do spraw handlu i sprzedaży, obsługi klienta, finansów i IT.

Jest również duże zapotrzebowanie na specjalistów z branż: budownictwo i przemysł ciężki.