statystyki

Grexit nie zaszkodzi Polsce. W pierwszym odruchu złoty zyska na wartości

autor: Bartłomiej Niedziński, Marek Chądzyński23.06.2015, 07:50; Aktualizacja: 23.06.2015, 08:34
Grecja Polsce niestraszna

Grecja Polsce niestrasznaźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Nasza gospodarka powinna sobie poradzić z upadkiem Grecji, gdyby do niego doszło – oceniają ekonomiści

Niepewność na rynkach finansowych związana z kolejną odsłoną greckiej tragedii prawdopodobnie będzie trwała co najmniej do końca miesiąca. Na razie trwa próba sił: Grecy przesłali do Brukseli swoje nowe propozycje, wczoraj późnym wieczorem zajmował się nimi szczyt przywódców strefy euro. Na sam fakt przesłania propozycji bardzo pozytywnie zareagowały wczoraj europejskie giełdy – najlepiej ateńska, której indeks na otwarciu wzrósł o 7 proc. Zgodnie z żądaniami wierzycieli Grecy zgodzili się na stopniowe podniesienie wieku emerytalnego do 67. roku życia i ograniczenie wcześniejszego przechodzenia na emeryturę, a także na reformę VAT, którego główna stawka ma wynosić 23 proc.

Ale grecka oferta nie zakończyła sprawy. O ile unijni urzędnicy dość optymistycznie wypowiadali się rano na jej temat, nazywając ją rozsądną podstawą do kompromisu, o tyle szefowie państw i ministrowie finansów, którzy przyjeżdżali na spotkanie do Brukseli, studzili optymizm. Szczególnie sceptyczni byli Niemcy, których zdanie – jako największej gospodarki strefy euro – jest kluczowe.

Porozumienie z Grecją powinno być osiągnięte przed końcem miesiąca. Do tego czasu Ateny muszą zwrócić ratę pożyczki z Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Inaczej Grecji grozi bankructwo i wyrzucenie ze strefy euro.

Na razie żaden z ekspertów, z którymi rozmawialiśmy, nie traktuje takiego scenariusza jako najbardziej prawdopodobnego. Raczej obstawiają, że dojdzie do zagaszenia bieżącego pożaru, Grecy dostaną kolejną transzę pomocy finansowej, z której spłacą dług wobec MFW, a do problemu wrócimy, gdy Hellada będzie musiała spłacić kolejną ratę długu.


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

 • TOTALITARNY UNIJNY BURDEL SIE ROZPADNIE(2015-06-23 12:09) Zgłoś naruszenie 00

  Europa to nie unia ale kontynent z suwerennymi karajmi,nie mylic z unijnym burdelem !
  POtwor o nazwie "unia europejska" to gniazdo,do ktorego wpycha sie euroniewolnikow na POzarcie.
  EU to totalitarny unijny burdel,ktory ma tylko propagande oglupiania euroniewolnikow,drukuje szmaty o nazwie 'euro" bez pokrycia ! To POtwor niszczacy suwerenne kraje kontynentu Europa,knujacy w poszczegolnych krajach tzw. "europejczykow" ,czyli beznarodowych oblakanych psow,ktorych PO wynarodoweniu mozna kopac w d..e ,a po wykorzystaniu zabijac !
  "EU" to gniazdo,w ktorym beda walczyc o zycie bite naiwne piskleta ,a miedzynarodowka bandytow bedzie robila wlasne majatki ! Jak trzeba byc wyjatkowym zeszmacialym karlem,zeby dobrowolnie oddawac suwerennosc wlasnego kraju za niewolnictwo w totalitarnym unijny burdelu !

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane