statystyki

Grexit nie zaszkodzi Polsce. W pierwszym odruchu złoty zyska na wartości

autor: Bartłomiej Niedziński, Marek Chądzyński23.06.2015, 07:50; Aktualizacja: 23.06.2015, 08:34
Grecja Polsce niestraszna

Grecja Polsce niestrasznaźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Nasza gospodarka powinna sobie poradzić z upadkiem Grecji, gdyby do niego doszło – oceniają ekonomiści

Niepewność na rynkach finansowych związana z kolejną odsłoną greckiej tragedii prawdopodobnie będzie trwała co najmniej do końca miesiąca. Na razie trwa próba sił: Grecy przesłali do Brukseli swoje nowe propozycje, wczoraj późnym wieczorem zajmował się nimi szczyt przywódców strefy euro. Na sam fakt przesłania propozycji bardzo pozytywnie zareagowały wczoraj europejskie giełdy – najlepiej ateńska, której indeks na otwarciu wzrósł o 7 proc. Zgodnie z żądaniami wierzycieli Grecy zgodzili się na stopniowe podniesienie wieku emerytalnego do 67. roku życia i ograniczenie wcześniejszego przechodzenia na emeryturę, a także na reformę VAT, którego główna stawka ma wynosić 23 proc.

Ale grecka oferta nie zakończyła sprawy. O ile unijni urzędnicy dość optymistycznie wypowiadali się rano na jej temat, nazywając ją rozsądną podstawą do kompromisu, o tyle szefowie państw i ministrowie finansów, którzy przyjeżdżali na spotkanie do Brukseli, studzili optymizm. Szczególnie sceptyczni byli Niemcy, których zdanie – jako największej gospodarki strefy euro – jest kluczowe.

Porozumienie z Grecją powinno być osiągnięte przed końcem miesiąca. Do tego czasu Ateny muszą zwrócić ratę pożyczki z Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Inaczej Grecji grozi bankructwo i wyrzucenie ze strefy euro.

Na razie żaden z ekspertów, z którymi rozmawialiśmy, nie traktuje takiego scenariusza jako najbardziej prawdopodobnego. Raczej obstawiają, że dojdzie do zagaszenia bieżącego pożaru, Grecy dostaną kolejną transzę pomocy finansowej, z której spłacą dług wobec MFW, a do problemu wrócimy, gdy Hellada będzie musiała spłacić kolejną ratę długu.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

 • TOTALITARNY UNIJNY BURDEL SIE ROZPADNIE(2015-06-23 12:09) Zgłoś naruszenie 00

  Europa to nie unia ale kontynent z suwerennymi karajmi,nie mylic z unijnym burdelem !
  POtwor o nazwie "unia europejska" to gniazdo,do ktorego wpycha sie euroniewolnikow na POzarcie.
  EU to totalitarny unijny burdel,ktory ma tylko propagande oglupiania euroniewolnikow,drukuje szmaty o nazwie 'euro" bez pokrycia ! To POtwor niszczacy suwerenne kraje kontynentu Europa,knujacy w poszczegolnych krajach tzw. "europejczykow" ,czyli beznarodowych oblakanych psow,ktorych PO wynarodoweniu mozna kopac w d..e ,a po wykorzystaniu zabijac !
  "EU" to gniazdo,w ktorym beda walczyc o zycie bite naiwne piskleta ,a miedzynarodowka bandytow bedzie robila wlasne majatki ! Jak trzeba byc wyjatkowym zeszmacialym karlem,zeby dobrowolnie oddawac suwerennosc wlasnego kraju za niewolnictwo w totalitarnym unijny burdelu !

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane