statystyki

Kredyt kupiecki? Dziękuję, nie daję. Polskie firmy sobie nie ufają

autor: Marek Chądzyński, Patrycja Otto03.06.2015, 07:53; Aktualizacja: 03.06.2015, 09:26
Pieniądze, kalkulator

Bywa, że duże sieci wymuszają na mniejszych producentach takie kredyty.źródło: ShutterStock

Tylko w jednej trzeciej transakcji w Polsce kontrahenci zgadzają się na odroczenie terminu zapłaty. W krajach Europy Zachodniej to blisko połowa.

To dane z ostatniego raportu firmy Atradius, jednej z największych zajmujących się ubezpieczaniem należności. Podstawowy wniosek z badań: polskie firmy nie darzą się zbyt dużym zaufaniem. Zgadzają się z nim analitycy.

– Ten brak zaufania jest spotykany na mało rozwiniętych rynkach, na którym często dochodzi do fuzji, przejęć, ale i upadłości. Poza tym to efekt niskich stóp procentowych – koszt finansowania kredytem bankowym jest obecnie niski – wyjaśnia Michał Koleśnikow, ekonomista Banku BGŻ BNP Paribas.

Nie dotyczy to jednak m.in. branży spożywczej. Jak mówi Piotr Zdanowski z Zakładów Mięsnych Wierzejki, w tym sektorze to powszechnie stosowane rozwiązanie.

Niezapłacone faktury stanowią już 35,5 proc. obrotu w kraju


Pozostało jeszcze 83% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • dziadek(2015-06-04 13:27) Zgłoś naruszenie 00

    ... na mało rozwiniętych rynkach... To jak rozumieć to ze mrowki świadczace usługi przy budowie autostrad i stadionów jakoś kasy nie otrzymali. Wtedy pewnie pis był u wadzy, bo teraz to to ho ho pełna wiarygodność

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane