statystyki

Drugie życie dla Stoczni Gdańskiej

autor: Bartłomiej Mayer03.06.2015, 07:53; Aktualizacja: 03.06.2015, 09:20

W przyszłym roku legendarny zakład powinien już wypracować zyski.

W dziejach kolebki Solidarności zaczyna się nowy etap. Gdańska Specjalna Strefa Ekonomiczna kupiła od Stoczni Gdańsk część jej terenów, za które zapłaciła 100 mln zł. Pieniądze pochodziły od Agencji Rozwoju Przemysłu – ok. 25 mln zł SSE otrzymała w formie pożyczki, a pozostałe 75 mln zł jako dokapitalizowanie. W przyszłym miesiącu ARP przejmie – w ramach konwersji długów – 50 proc. udziałów w należącej do gdańskiej stoczni spółce GSG Towers, która produkuje wieże wiatrakowe, służące do budowy wiatraków energetycznych. Wartą ponad 100 mln zł umowę podpisano pod koniec stycznia. Stocznia, jak deklaruje w rozmowie z DGP jej prezes Jarosław Łasiński, wiosną tego roku przestała przynosić straty, a w przyszłym roku ma wypracować pierwszy od lat zysk netto.

– Możemy już powiedzieć, że właśnie uratowaliśmy Stocznię Gdańsk – powiedział minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński. – Odczarowujemy też mit, że polski przemysł stoczniowy może działać najwyżej na granicy opłacalności i stoi na skraju załamania. Sześć lat temu w tym przemyśle pracowały w Polsce 23 tys. ludzi, teraz jest ich 31 tys. – dodał szef MSP.

Dzięki programowi restrukturyzacji, w jaki zaangażowała się ARP, w gdańskiej stoczni nie tylko nie będzie zwolnień, ale zatrudniane będą kolejne osoby. – Teraz w grupie pracuje ok. 1 tys. pracowników, jeszcze w tym roku zatrudnimy kolejne 100 osób, a w przyszłym co najmniej 150 – zapewnił Łosiński.


Pozostało jeszcze 50% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane