statystyki

Drugie życie dla Stoczni Gdańskiej

autor: Bartłomiej Mayer03.06.2015, 07:53; Aktualizacja: 03.06.2015, 09:20

W przyszłym roku legendarny zakład powinien już wypracować zyski.

W dziejach kolebki Solidarności zaczyna się nowy etap. Gdańska Specjalna Strefa Ekonomiczna kupiła od Stoczni Gdańsk część jej terenów, za które zapłaciła 100 mln zł. Pieniądze pochodziły od Agencji Rozwoju Przemysłu – ok. 25 mln zł SSE otrzymała w formie pożyczki, a pozostałe 75 mln zł jako dokapitalizowanie. W przyszłym miesiącu ARP przejmie – w ramach konwersji długów – 50 proc. udziałów w należącej do gdańskiej stoczni spółce GSG Towers, która produkuje wieże wiatrakowe, służące do budowy wiatraków energetycznych. Wartą ponad 100 mln zł umowę podpisano pod koniec stycznia. Stocznia, jak deklaruje w rozmowie z DGP jej prezes Jarosław Łasiński, wiosną tego roku przestała przynosić straty, a w przyszłym roku ma wypracować pierwszy od lat zysk netto.

– Możemy już powiedzieć, że właśnie uratowaliśmy Stocznię Gdańsk – powiedział minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński. – Odczarowujemy też mit, że polski przemysł stoczniowy może działać najwyżej na granicy opłacalności i stoi na skraju załamania. Sześć lat temu w tym przemyśle pracowały w Polsce 23 tys. ludzi, teraz jest ich 31 tys. – dodał szef MSP.

Dzięki programowi restrukturyzacji, w jaki zaangażowała się ARP, w gdańskiej stoczni nie tylko nie będzie zwolnień, ale zatrudniane będą kolejne osoby. – Teraz w grupie pracuje ok. 1 tys. pracowników, jeszcze w tym roku zatrudnimy kolejne 100 osób, a w przyszłym co najmniej 150 – zapewnił Łosiński.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane