Powszechny Zakład Ubezpieczeń (PZU) chce nabywać kolejne banki i konsolidować rynek, budując jeden z pięciu największych podmiotów bankowych na polskim rynku na bazie przejętego Alior Banku. PZU ma nadzieję na kolejny zakup jeszcze w tym roku, poinformował prezes Andrzej Klesyk.

- W pipeline są dodatkowe banki i jesteśmy nimi zainteresowani. Trwają jeszcze dwa procesy, przyglądamy się. Takich banków, które będą musiały się sprzedać jest co najmniej cztery. Kręgosłupem konsolidacji będzie Alior - powiedział prezes podczas konferencji prasowej w sobotę.

- Cała konsolidacja musi się zakończyć w ciągu jednej kadencji. Tzn. w jej czasie chcemy podmiot stworzyć i zmonetyzować" - wyjaśnił Klesyk.

- Mam nadzieje, że w tym roku przeprowadzimy jeszcze jedną transakcję zakupu banku. - podsumował.

PZU poinformowało dziś, że zawarło przedwstępną umowę nabycia łącznie 18 318 473 akcji Alior Banku, stanowiących ok. 25,25% kapitału zakładowego, za 1,635 mld zł. Cena za jedną nabywaną akcję wyniesie 89,25 zł.

W połowie maja przedstawiciele zarządu informowali, że PZU nie wyklucza wejścia kapitałowego do banku, ale na poziomie strategicznym, a nie operacyjnym, co wyklucza m.in. wspólne oddziały. Na ewentualne inwestycje PZU może przeznaczyć obecnie 3-5 mld zł.

Grupa kapitałowa Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA (Grupa PZU) jest jedną z największych instytucji finansowych w Polsce, a także Europie Środkowo-Wschodniej. Oprócz działalności ubezpieczeniowej Grupa PZU prowadzi także działalność w zakresie zarządzania otwartym funduszem emerytalnym, funduszami inwestycyjnymi i programami oszczędnościowymi. Aktywa grupy PZU wyniosły 67,57 mld zł na koniec 2014r.