Będzie ją można zarejestrować on-line, wykorzystując szablony elektronicznych wniosków sporządzonych przez państwa członkowskie.
Minimalna wielkość kapitału potrzebna, by zarejestrować SUP, ma wynosić 1 euro bądź jego równowartość w krajach, które nie należą do eurolandu. Jednak kraje unijne będą zobowiązane zapewnić przepisy, które ochronią wierzycieli takiej spółki w razie jej bankructwa. Może to być na przykład wymóg ustanowienia rezerw finansowych albo zaświadczenia o wypłacalności.
"Te przepisy to konkretny przykład korzyści, jakie cyfryzacja może przynieść wspólnemu rynkowi i nam wszystkim: obywatelom, którzy myślą o założeniu swojej firmy, pracownikom, którzy będą w tej firmie pracować, małym i średnim przedsiębiorstwom, które rozważają założenie spółki zależnej, oraz administracji publicznej, która staje się bardziej cyfrowa" - oświadczyła łotewska minister gospodarki Dana Reizniece-Ozola, cytowana w komunikacie Rady UE.
Porozumienie krajów UE w sprawie projektu dyrektywy otwiera drogę do rozpoczęcia negocjacji z Parlamentem Europejskim nad ostateczną wersją przepisów.