statystyki

Bez małych graczy Unia sobie nie poradzi

autor: Damian Furmańczyk21.05.2015, 08:38; Aktualizacja: 21.05.2015, 08:38
Przedstawiciel KE podkreślił także, że rola Wspólnoty w światowej gospodarce z roku na rok maleje.

Przedstawiciel KE podkreślił także, że rola Wspólnoty w światowej gospodarce z roku na rok maleje.źródło: ShutterStock

Unijni przedsiębiorcy niechętnie wchodzą na małe i biedne rynki. To błąd, bowiem właśnie na nich wkrótce będzie można zarobić wielkie pieniądze.

Do takiego wniosku doszli eksperci biorący udział w seminarium „Możliwości współpracy z Unią Europejską na rynkach rozwijających się”. Celem spotkania było zachęcenie polskich przedsiębiorców do lepszego wykorzystywania funduszy przeznaczonych na realizację unijnej polityki rozwojowej. – Właściciele firm mają znikomą wiedzę na temat instrumentów finansujących i zbyt mało się nimi interesują – stwierdził dr Philippe de Taxis du Poet z Komisji Europejskiej. Zaznaczył jednak, że niewiedza wynika także ze skomplikowanych procedur, które zniechęcają potencjalnych inwestorów.

Przedstawiciel KE podkreślił także, że rola Wspólnoty w światowej gospodarce z roku na rok maleje. Aby całkowicie nie stracić kontaktu z czołówką, potrzebne jest w jego opinii większe zaangażowanie w międzynarodową wymianę handlową. Małe rynki, których na świecie nie brakuje, mają wypełnić powstałą lukę. – Unia to duży gracz, ale ma coraz mniejszy wpływ na światowy rynek. Nieproporcjonalnie mały do naszego potencjału – mówił de Taxis du Poet, przypominając, że 90 proc. światowego wzrostu gospodarczego generowane jest dzisiaj poza UE. Jak zmienić ten trend? W opinii Johna Godsona, posła Polskiego Stronnictwa Ludowego, potrzebna jest radykalna zmiana w postrzeganiu partnerów gospodarczych. – Zarówno Polska, jak i Europa muszą współpracować z Afryką. Ten kontynent to nie tylko ebola i problemy socjalne. To także uśmiechnięci, pewni siebie ludzie, którzy wiedzą, jak robić interesy – stwierdził Godson. Ewa Synowiec, dyrektor przedstawicielstwa KE w Polsce, podkreśla rosnącą rolę eksportu na europejskim rynku zatrudnienia. – W sektorze bezpośrednio lub pośrednio związanym z wymianą towarów pracuje w Unii ok. 30 mln ludzi. Wejście na nowe rynki wygeneruje kolejne miejsca pracy, które umożliwią dalszy rozwój jednej i drugiej stronie przedsięwzięcia – przekonuje Synowiec.


Pozostało 9% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane