Po raz piąty „Dziennik Gazeta Prawna” przyznał nagrody dla autorów najlepszych książek ekonomiczno-biznesowych.

Finał tegorocznego wydarzenia zorganizowano na Stadionie Narodowym, gdzie do końca tygodnia odbywają się Warszawskie Targi Książki. W tym roku do konkursu, we wszystkich 3 kategoriach zostało zgłoszonych aż 76 tytułów. W pierwszej kategorii „Najlepsza książka szerząca wiedzę ekonomiczną”, triumfował prof. Andrzej K. Koźmiński. Naukowiec i założyciel jednej z warszawskich uczelni, został uhonorowany za książkę „Czas pokera”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Wolters Kluwer. Drugie miejsce przypadło Jarosławowi Urbańskiemu za „Prekariat i nową walkę klas”. W jego imieniu nagrodę odebrał Przemysław Wielgosz z Wydawnictwa Książka i Prasa. Trzecie miejsce ex aequo zajęli Jan Cieński, autor książki „Od towarzyszy do kapitalistów” i Jerzy Cieślik za „Przedsiębiorczość, politykę i rozwój”.

W kolejnej kategorii uhonorowano autorów najlepszych poradników ekonomicznych, napisanych przez polskich autorów lub mających pierwszą publikację na polskim rynku wydawniczym. Laureatem I nagrody został Andrzej Jacek Blikle, za książkę „Doktryna jakości. Rzecz o skutecznym zarządzaniu”. Co ciekawe książka stała się sprzedażowym bestsellerem, pomimo tego, że w internecie można nabyć jej bezpłatne wydanie. Darmowa wersja online była jednym z warunków jakie Blikle postawił wchodząc we współpracę z Wydawnictwem Helion. Drugie miejsce zajęła książka „Ryzykować trzeba umieć. Inwestorzy od kuchni o Forexie i giełdzie”. Praca zbiorowa 8 autorów ma stanowić most przekazu doświadczeń zgromadzonych przez finansistów na skomplikowanych rynkach finansowych. Trzecie miejsce zajęła Ewa Gołębiowska za „Pranie pieniędzy. Aspekty etyczne w systemie przeciwdziałania praniu pieniędzy”.

W ostatniej kategorii uhonorowano najlepsze tłumaczenia zagranicznych książek ekonomicznych. W nagradzaniu uczestników, prowadzącemu galę Rafałowi Wosiowi z „DGP” pomagał tutaj prof. Michał Kleiber, były prezes PAN. Za najlepszy przekład uznano „Czarnego łabędzia”, autorstwa Nassima Nicholasa Taleba. Drugie miejsce zajęła książka pt. „Reformy systemu emerytalnego. Krótki przewodnik”, napisana przez Nicholasa Barra i Petera Diamonda. Nagrody za trzecie miejsce ex aequo trafiły do wydawców „Gospodarki za 100 lat”, pracy zbiorowej pod redakcją Ignacio Palaciosa-Huerty oraz „Mapy i terytorium. Ryzyko, natura ludzka, przewidywanie”, autorstwa Alana Greenspana.
Na uczestników konkursu czekała jeszcze nagroda specjalna – czek w wysokości 4 tys. zł ufundowany przez partnera konkursu - PKO Bank Polski. Specjalne wyróżnienie trafiło w ręce prof. Andrzeja Koźmińskiego za „Czas pokera”.

Tegoroczne publikacje oceniała kapituła w składzie:
● prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego
● Piotr Dobrołęcki, redaktor naczelny miesięcznika „Książki”
● prof. Michał Kleiber, prezes Polskiej Akademii Nauk
● prof. Małgorzata Zaleska, członek zarządu NBP
● prof. Włodzimierz Siwiński, Katedra Ekonomii Akademii Leona Koźmińskiego
● prof. Krzysztof Opolski, Wydział Nauk Ekonomicznych UW, kierownik Katedry Bankowości, Finansów i Rachunkowości
● Marek Tejchman, zastępca redaktor naczelnej DGP
● Rafał Woś, publicysta DGPPodobnie jak co roku najlepsze książki biorące udział w konkursie będą szeroko prezentowane na łamach „DGP”.