W 2006 r. Nestle zawnioskowało do OHIM (Urząd ds. Harmonizacji Rynku Wewnętrznego) o udzielenie prawa ochronnego na wygląd KitKata (baton składający się z czterech podłużnych kawałków czekolady o przekroju trapezu). Produkt ten jest wytwarzany w niezmienionym kształcie od 1935 r. Decyzja koncernu o wystąpieniu o ochronę wywołała burzę. Protestował inny wytwórca słodyczy, Cadbury, który produkował batony o podobnym wyglądzie. Sąd apelacyjny przyznał rację Nestle. Brytyjska firma jednak nie pogodziła się z tą decyzją. Sprawa ostatecznie trafiła do TS UE.
Sędziowie będą musieli rozstrzygnąć, czy kształt produktu czekoladowego może podlegać ochronie. Powinniśmy także uzyskać wskazanie, czy można przyjmować, że klient – kupując baton – rozpoznaje go nie tylko po opakowaniu, lecz także po wyglądzie. Jeśli Trybunał stwierdzi, że rację ma Nestle, może otworzyć puszkę Pandory. Eksperci przewidują bowiem, że stwierdzenie, iż kształt żywności podlega ochronie, może przełożyć się na zalew wniosków o udzielenie prawa ochronnego.
Giganci spożywczy niedawno zakończyli inną walkę. Cadbury uzyskało bowiem prawo ochronne na kolor opakowania czekolady. Zarazem brytyjski sąd zaznaczył, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby Nestle wykorzystywało ten kolor przy produkcji ciastek, wafelków itp. ©?
ORZECZNICTWO
Sygn. akt: C-215/14, Societe de Produits Nestle SA v. Cadbury UK Ltd. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia