statystyki

Dajmy armii, zyska przemysł

autor: Maciej Miłosz20.04.2015, 07:22; Aktualizacja: 20.04.2015, 09:20
O tym, że rozpisany na lata 2014–2022 program modernizacji armii ma być impulsem dla przemysłu zbrojeniowego, politycy mówili wielokrotnie.

O tym, że rozpisany na lata 2014–2022 program modernizacji armii ma być impulsem dla przemysłu zbrojeniowego, politycy mówili wielokrotnie.źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Planowane na ponad 100 mld zł wydatki na sprzęt wojskowy pomogą polskiej zbrojeniówce. Na razie strumień pieniędzy nie jest zbyt duży. Na szczęście w następnych latach będzie lepiej

O tym, że rozpisany na lata 2014–2022 program modernizacji armii ma być impulsem dla przemysłu zbrojeniowego, politycy mówili wielokrotnie. – Serce przemysłu zbrojeniowego będzie biło w Radomiu, to powód do dumy – zapowiadała pół roku temu premier Ewa Kopacz na podpisaniu kontraktu dla Mesko, które ma dostarczyć amunicję wartości prawie ćwierć miliarda złotych do czołgów Leopard. Ponad 40 mln zł dofinansowania na modernizację dostał oddział fabryki w Pionkach.

To jeden z nielicznych naprawdę dużych kontraktów, które w 2014 r. udało się podpisać zbrojeniówce. Realizowane były umowy zawarte wcześniej, np. na rosomaki z Siemianowic Śląskich. Podpisano za to umowy m.in. na pociski JASSM z USA (wartość ok. 250 mln dol.) i dostawę podwozi do armatohaubic Krab z Korei (kilkaset milionów złotych).

Rosomak i Bumar, podobnie jak 30 innych dużych firm, wchodzą w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ), podmiotu, który ma skonsolidować państwową zbrojeniówkę. Na razie poza roszadami kadrowymi wielkich zmian nie widać.

Część kontraktów da firmom z PGZ pracę na długie lata. Niektóe zakłady zostaną unowocześnione: np. Mesko. Da Bumaru szansą jest modernizacja czołgów Leopard.

– Szacujemy, że nowa oferta na ten cel zostanie złożona w II kwartale roku. Potwierdzam, że naszą intencją jest, aby Bumar-Łabędy nadal był liderem tej modernizacji – zapowiadał Wojciech Dąbrowski, prezes PGZ. To, że grupa mimo problemów niektórych zakładów będzie rosła w siłę, wydaje się przesądzone.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane