statystyki

Windykatorzy nie chcą SKOK-ów

autor: Bartłomiej Mayer13.04.2015, 07:34; Aktualizacja: 13.04.2015, 10:02

Firmy zarządzające długami chętnie kupują zobowiązania klientów banków, telekomów czy dostawców energii. Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo Kredytowych – sporadycznie. Za duże ryzyko, za mały zarobek.

– Nigdy nie współpracowaliśmy ze SKOK-ami i nie planujemy tego – słyszymy w jednej z firm windykacyjnych z Wielkopolski. Grupa Kruk, największy podmiot w branży, przyznaje, że z kasami współpracuje na bardzo małą skalę. Powodów dla których spółki zarządzające wierzytelnościami rzadko kupują długi klientów SKOK-ów jest kilka.

Prezes Casus Finanse Sławomir Szarek mówi, że przed dwoma laty SKOK-i zaczęły się otwierać na usługi tego typu firm. – Właśnie wtedy podpisaliśmy z jedną z takich instytucji umowę typu inkaso (windykacja na zlecenie), a w zeszłym roku dostaliśmy pierwszy pakiet wierzytelności do wyceny – opowiada Szarek. Firma nie zdecydowała się jednak na zakup, ponieważ zaoferowane wierzytelności nie były wystarczająco atrakcyjne. – Uznaliśmy pakiet za obarczony zbyt dużym ryzykiem. Wskazywały na to analiza jego składu i nasze wcześniejsze doświadczenie wynikające ze współpracy przy windykacji na zlecenie – wyjaśnia szef firmy. – Nie mogliśmy złożyć klientowi atrakcyjnej oferty zakupu. Rozbieżności między oczekiwaną i oferowaną ceną były tak duże, że do transakcji nie doszło – uzupełnia. Jak dodaje, SKOK-i nie mają bazy informatycznej, która dostarczałaby wystarczających danych potrzebnych do wyceny oferowanych pakietów wierzytelności (np. informacje finansowe o dłużniku).


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane