statystyki

Bez państwowego monopolu w dozorze technicznym

autor: Cezary Pytlos08.04.2015, 07:34; Aktualizacja: 08.04.2015, 09:48
Winda

Dla przedsiębiorcy najważniejsza jest cena i jakość usługźródło: ShutterStock

Urząd Dozoru Technicznego to monopolista na rynku kontroli urządzeń takich, jak: windy, dźwigi, ropociągi, gazociągi, instalacje w rafineriach, zbiorniki ciśnieniowe czy kolejki narciarskie.

Cezary Pytlos: Dlaczego w Europie mamy do czynienia z konkurencją na rynku kontroli urządzeń technicznych, a w Polsce nie?

Mieczysław Borowski, prezes Urzędu Dozoru Technicznego: Po pierwsze, nie jesteśmy monopolistą w rozumieniu definicji ekonomicznych, ale realizujemy funkcję państwa, które musi dbać o bezpieczeństwo ludzi, mienia i środowiska. Po drugie, nieprawdą jest, że we wszystkich krajach działają różne podmioty. W Niemczech mamy siedem podmiotów, ale tylko niemieckich, a w Polsce cztery. Nieprawdą jest także, że mamy swobodę w kształtowaniu cen. Ceny są kształtowane w odniesieniu do rzeczywistych kosztów realizacji zadań i zawierają się w określonych przedziałach.

Bohdan Wyżnikiewicz, wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową: A te cztery urzędy, o których pan wspomniał, to czy one ze sobą konkurują?


Pozostało 92% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane