statystyki

Bez państwowego monopolu w dozorze technicznym

autor: Cezary Pytlos08.04.2015, 07:34; Aktualizacja: 08.04.2015, 09:48
Winda

Dla przedsiębiorcy najważniejsza jest cena i jakość usługźródło: ShutterStock

Urząd Dozoru Technicznego to monopolista na rynku kontroli urządzeń takich, jak: windy, dźwigi, ropociągi, gazociągi, instalacje w rafineriach, zbiorniki ciśnieniowe czy kolejki narciarskie.

Cezary Pytlos: Dlaczego w Europie mamy do czynienia z konkurencją na rynku kontroli urządzeń technicznych, a w Polsce nie?

Mieczysław Borowski, prezes Urzędu Dozoru Technicznego: Po pierwsze, nie jesteśmy monopolistą w rozumieniu definicji ekonomicznych, ale realizujemy funkcję państwa, które musi dbać o bezpieczeństwo ludzi, mienia i środowiska. Po drugie, nieprawdą jest, że we wszystkich krajach działają różne podmioty. W Niemczech mamy siedem podmiotów, ale tylko niemieckich, a w Polsce cztery. Nieprawdą jest także, że mamy swobodę w kształtowaniu cen. Ceny są kształtowane w odniesieniu do rzeczywistych kosztów realizacji zadań i zawierają się w określonych przedziałach.

Bohdan Wyżnikiewicz, wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową: A te cztery urzędy, o których pan wspomniał, to czy one ze sobą konkurują?


Pozostało jeszcze 92% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane