statystyki

Kontrola w firmach powinna być przemyślana i dokładnie zaplanowana

autor: Patryk Słowik09.04.2015, 07:47; Aktualizacja: 09.04.2015, 08:21
Praca, rynek pracy, człowiek, kontrola

Zdaniem prawnika istotnym jest by urząd i sąd wysłuchały przedsiębiorcyźródło: ShutterStock

Kontrolerzy powinni wiedzieć, wydania jakich dokumentów chcą od przedsiębiorcy. Nie mogą zatrzymać kilkudziesięciu komputerowych dysków twardych i wielu tysięcy dokumentów, jeśli potem nie mają zamiaru ich przeanalizować. Wynika tak z wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Francuski urząd antymonopolowy, prowadząc dochodzenie w sprawie złamania przepisów prawa konkurencji, w toku przeszukania w dwóch firmach zabezpieczył ogrom danych, w tym także korespondencję między przedsiębiorcami a ich prawnikami. Jak się potem okazało, do analizy trafił zaledwie niewielki odsetek dokumentów. Przedsiębiorcy złożyli zażalenie na przeszukanie. Jak przekonywali, urzędnicy powinni zażądać wydania jedynie tych dokumentów, które są związane z toczącym się postępowaniem. W ocenie firm żądanie pełnej dokumentacji było nieproporcjonalne. Ponadto, jak przekonywały, urząd powinien pominąć wszystkie pisma wysyłane i odbierane od prawników.

Francuski sąd jednak nie przyznał racji przedsiębiorcom. Jak stwierdził, urząd antymonopolowy zastosował się właściwie do wszelkich regulacji sankcjonujących kontrolę i przeszukanie. Niezadowoleni z takiego orzeczenia przedsiębiorcy udali się do Strasburga.

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że zostały naruszone prawo do poszanowania mieszkania (art. 8 konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności), które dotyczy nie tylko osób fizycznych, lecz także prawnych, oraz prawo do rzetelnego procesu sądowego wynikające z art. 6 konwencji.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane