statystyki

Kontrola w firmach powinna być przemyślana i dokładnie zaplanowana

autor: Patryk Słowik09.04.2015, 07:47; Aktualizacja: 09.04.2015, 08:21
Praca, rynek pracy, człowiek, kontrola

Zdaniem prawnika istotnym jest by urząd i sąd wysłuchały przedsiębiorcyźródło: ShutterStock

Kontrolerzy powinni wiedzieć, wydania jakich dokumentów chcą od przedsiębiorcy. Nie mogą zatrzymać kilkudziesięciu komputerowych dysków twardych i wielu tysięcy dokumentów, jeśli potem nie mają zamiaru ich przeanalizować. Wynika tak z wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Francuski urząd antymonopolowy, prowadząc dochodzenie w sprawie złamania przepisów prawa konkurencji, w toku przeszukania w dwóch firmach zabezpieczył ogrom danych, w tym także korespondencję między przedsiębiorcami a ich prawnikami. Jak się potem okazało, do analizy trafił zaledwie niewielki odsetek dokumentów. Przedsiębiorcy złożyli zażalenie na przeszukanie. Jak przekonywali, urzędnicy powinni zażądać wydania jedynie tych dokumentów, które są związane z toczącym się postępowaniem. W ocenie firm żądanie pełnej dokumentacji było nieproporcjonalne. Ponadto, jak przekonywały, urząd powinien pominąć wszystkie pisma wysyłane i odbierane od prawników.

Francuski sąd jednak nie przyznał racji przedsiębiorcom. Jak stwierdził, urząd antymonopolowy zastosował się właściwie do wszelkich regulacji sankcjonujących kontrolę i przeszukanie. Niezadowoleni z takiego orzeczenia przedsiębiorcy udali się do Strasburga.

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że zostały naruszone prawo do poszanowania mieszkania (art. 8 konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności), które dotyczy nie tylko osób fizycznych, lecz także prawnych, oraz prawo do rzetelnego procesu sądowego wynikające z art. 6 konwencji.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane