Ceny płacone przez konsumentów w Unii Europejskiej w 2022 r. poszły w górę średnio o 10,4 proc. - potwierdził w środę Eurostat, unijny urząd statystyczny. Inflacja drugi miesiąc z rzędu hamowała. W listopadzie tempo wzrostu cen przekraczało jeszcze 11 proc. W strefie euro inflacja zmniejszyła się z 10,1 do 9,2 proc.

W Polsce zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych, którego metodologia nieznacznie różni się od krajowej, spadł z 16,1 proc. w listopadzie do 15,3 proc. w grudniu. Według krajowych zasad obliczania inflacja wynosiła 16,6 proc.
Równocześnie poznaliśmy szczegółowe dane Eurostatu na temat zmian ponad 400 różnych kategorii cen. Na tej podstawie stworzyliśmy zestawienie produktów i usług, które najmocniej podrożały w poszczególnych krajach.
W Polsce narzekaliśmy w ubiegłym roku na drożejące energię i żywność. Jak się jednak okazuje, do rekordzistów drożenia należały u nas… bilety lotnicze. Średnia cena lotów międzynarodowych była w grudniu ub.r. o prawie 100 proc. wyższa niż rok wcześniej. Połączenia krajowe podrożały w tym samym czasie o 93 proc. Na niechlubnym podium znalazł się jeszcze węgiel ze wzrostem rzędu 95 proc.
Europejski rekordzista to inne niż węgiel i drewno paliwa stałe. W pięciu krajach znalazły się na czele listy najszybciej drożejących towarów, w kolejnych ośmiu były na drugim miejscu. Gaz ziemny w sześciu krajach był na szczycie w rankingu drożejących produktów, a w kolejnych czterech na drugim. U nas wzrost ceny dla gospodarstw domowych wyniósł w skali roku 24,1 proc. Łotysze płacili więcej o 134 proc., Czesi więcej o 140 proc., a Portugalczycy nawet o 143 proc. więcej, choć tam z uwagi na klimat zużycie może być dużo mniejsze.
Węgiel dwa razy zajął pierwsze miejsce, cztery razy drugie, raz trzecie. Czarne złoto wykorzystywane do ogrzewania domów w dwóch krajach podrożało jeszcze mocniej niż u nas. Na Litwie i w Estonii jego ceny poszły w górę o ponad 100 proc. W tym samym czasie w Rumunii węgiel podrożał o niecałe 10 proc.
Wśród artykułów żywnościowych szczególnie dotkliwe były podwyżki cen cukru. W czterech krajach znalazł się on na pierwszym, w czterech na drugim i w pięciu na trzecim miejscu w zestawieniu najszybciej rosnących cen (w Polsce był na czwartym miejscu). Dotkliwe podwyżki miały miejsce również w przypadku kategorii pozostałe oleje jadalne (w pięciu krajach drożały one mocniej niż jakiekolwiek inne produkty) i jaj. ©℗
Towary i usługi, które najbardziej podrożały w krajach UE / Dziennik Gazeta Prawna - wydanie cyfrowe