PKO Bank Polski od początku działalności ma aktywny i twórczy wkład w rozwój naszych klientów oraz środowiska, w którym działają. Przez ponad 100 lat swojej historii bank wpływał na procesy, które w znaczący sposób kształtowały rzeczywistość Polski. Nie inaczej jest dzisiaj, po szczycie pandemii i w trakcie wojny wywołanej przez Rosję, która zmienia globalny ład i łańcuchy wartości. Forum w Davos jest szczególnym miejscem, by o tym rozmawiać. PKO Bank Polski, jako największy bank w Polsce, ma tutaj do odegrania ważną rolę.

Dziś jednym z większych wyzwań dla ludzkości jest wyważenie nakładów i kosztów coraz bardziej dynamicznego rozwoju gospodarczego z interesami społeczeństw i naszej planety. Ich kondycja powinna być nie tylko miernikiem naszych sukcesów, lecz także celem naszych wysiłków. Szczególną odpowiedzialność mają w tym zakresie wszyscy ci, którzy wpływają na gospodarkę, w tym instytucje finansowe, takie jak PKO Bank Polski. Dobrze to rozumiemy i jesteśmy gotowi, by razem ze wszystkimi interesariuszami rynku podzielić się naszym bezcennym doświadczeniem, wiedzą, ale przede wszystkim wymiernymi zasobami, aby w spójny i zaplanowany sposób wpływać na zmiany rzeczywistości.
Dostrzegamy te wyzwania w nowo przyjętej strategii banku na lata 2023–2025. Aspekt ESG jest kluczowym czynnikiem, który będzie kształtował naszą działalność. W skali świata mówimy tu o cywilizacyjnej zmianie, która dyktowana jest rosnącą świadomością, jak destruktywne może być bezrefleksyjne oddziaływanie gospodarki na środowisko i jak należy temu przeciwdziałać. Wykorzystując nasze doświadczenia i narzędzia zbudowane na innowacyjnych technologiach, z uwagą troszczymy się o lepszą przyszłość i działamy w tym kierunku.
Siłą PKO Banku Polskiego jest doskonała znajomość polskiej gospodarki i naszych klientów. W całej grupie kapitałowej posiadamy unikalne kompetencje oparte na wiedzy i systemowej analizie danych. Przodujemy w nowych technologiach i robotyzacji procesów, wykorzystujemy przy tym rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji. Nasze zespoły analityków współpracują z zespołami ekspertów od biznesu bankowego i potrafią wdrażać produkty oraz udostępniać narzędzia, które pozwalają doskonalić zasilanie gospodarki wiedzą i kapitałem.
Szczególnie teraz, w dobie kryzysów i intensywnych zmian regulacyjnych na poziomie krajowym i Unii Europejskiej, jesteśmy dobrze przygotowani do wsparcia naszych klientów w utrzymaniu przewag konkurencyjnych. Angażujemy się w finansowanie strategicznych dla państwa inwestycji, przyczyniamy się w ten sposób do bezpiecznej i zrównoważonej transformacji całej polskiej gospodarki. W strategii na lata 2023–2025 postawiliśmy na to, aby stać się niekwestionowanym liderem finansowania transformacyjnego w Polsce i oddziaływać aktywnie w tej sferze na nasz region. Osiągniemy to przez unikalne połączenie wsparcia w dziedzinie wiedzy o technologii oraz produktów finansowych dla wszystkich segmentów naszych klientów.
Najsilniejszy akcent kładziemy na inteligentne, oparte na danych inwestowanie w nowe technologie, które są warunkiem utrzymania i rozwoju przewag konkurencyjnych. Wkrótce, w ramach Grupy PKO Banku Polskiego, uruchomimy wiele inicjatyw ustanawiających przełomowe na polskim rynku finansowym przedsięwzięcie – Climate Tech Financing. Zintegrowana oferta produktowa, skoncentrowana wokół potrzeb i wyzwań naszych klientów, zapewni im dostęp do finansowania. Będzie ułatwiać także wykorzystanie dostępnego finansowania publicznego, które nakłada na beneficjentów wymagania związane m.in. z kwestiami środowiskowymi. Chcemy wraz z naszymi klientami, otoczeniem instytucjonalnym i innymi uczestnikami rynku finansowego wypracować bezpieczną i zrównoważoną dla Polaków ścieżkę transformacji.
Musi to odbywać się w sposób dopasowany do naszej gospodarki, która będzie dalej budować dobrobyt społeczeństwa i utrzymywać optymalne warunki do inwestowania w Polsce. Ta zasada powinna mieć także zastosowanie w przypadku sektora rolnego.
Polska jest znaczącym producentem i eksporterem surowców rolnych oraz żywności. Zajmuje piąte miejsce pod względem wartości produkcji rolnej w Unii Europejskiej. Ponadto nasz kraj jest siódmym unijnym eksporterem żywności. Polska wciąż posiada przewagi konkurencyjne, które pozwalają zwiększać produkcję i sprzedaż eksportowanej żywności. Dzięki zwiększonym nakładom na środki trwałe w ostatnich kilkunastu latach obraz krajowego sektora rolno-spożywczego zmienił się na lepsze. Jednak mimo znaczących zmian branża wymaga dodatkowych inwestycji w nowoczesne technologie, które pozwolą nie tylko na dalszy wzrost produktywności, lecz także na zmniejszenie ryzyka powodowanego m.in. przez zmiany klimatyczne.
Tak jak dla pozostałych gałęzi polskiej gospodarki, tak i dla rolnictwa wyzwaniem jest rozwój oparty na przyjaznej dla środowiska i społeczeństwa transformacji. Mam tu na myśli przede wszystkim zwiększanie wydajności m.in. za pomocą automatyzacji procesów przy jednoczesnym spełnianiu coraz bardziej wyśrubowanych wymogów prawnych. Równie istotna jest zwiększająca się świadomość konsumentów kształtująca ich preferencje odnośnie do kwestii ESG. Biorąc pod uwagę te uwarunkowania, PKO Bank Polski od wielu miesięcy pracuje nad stworzeniem oferty odpowiadającej potrzebom rolników i już niebawem ją udostępni.

Paweł Gruza, wiceprezes zarządu PKO Banku Polskiego kierujący pracami Zarządu

ikona lupy />
Fot. materiały prasowe

Zapraszamy do publikacji w wersji angielskiej DGP: World Economic Forum