Inwestycje zagraniczne oraz przyszłość gospodarki, ale także rozwój współpracy w regionie Trójmorza w kontekście konsekwencji wojny w Ukrainie – to tematy dyskusji, w których w Davos wezmą udział przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego.

Miejscem, w którym w czasie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos (16-20 stycznia) skumulują się dyskusje ważne dla Polski i całego regionu, będzie tradycyjnie Polish House. Hasłem przewodnim Domu Polskiego jest w tym roku „Poland. Bridge to freedom” („Polska. Most do wolności”).
Jedną z najważniejszych w tym kontekście dyskusji, „Strategic investments - a key driver for Eastern European security” („Inwestycje strategiczne - kluczowy czynnik bezpieczeństwa Europy Wschodniej”) poprzedzi wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego. W dyskusji weźmie udział Paweł Nierada, pierwszy wiceprezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.
Jak podkreślają organizatorzy Polish House, zawirowania polityczne, turbulencje społeczno-gospodarcze, w tym niepewność prawna oraz zagrożenia geopolityczne potęgują negatywne skutki odczuwane w wielu obszarach biznesu i społeczeństwa. Silne przywództwo, odważne decyzje i strategiczne inwestycje są ważniejsze niż kiedykolwiek, ponieważ mamy do czynienia z najpoważniejszą sytuacją od dziesięcioleci. Obecna architektura bezpieczeństwa i inwestycje strategiczne są przedmiotem dyskusji wśród interesariuszy w regionie, między innymi organizacji społeczeństwa obywatelskiego, administracji centralnej, przedstawicieli świata biznesu.
Chodzi o to, aby zapewnić solidne podstawy dla zrównoważonej przyszłości. Wspólnym celem jest zwiększenie konkurencyjności Europy jako miejsca inwestycji, w obliczu globalnych wyzwań. Skrócenie i regionalizacja łańcuchów dostaw, wspieranie nowych inwestycji w kluczową infrastrukturę energetyczną oraz informatyczną Europy, a także napływ inwestycji w przemysł high-tech odegrają ogromną rolę w budowaniu nowego ładu gospodarczego.
Warto dodać, że inwestycje w infrastrukturę cyfrową są jednym z trzech kluczowych obszarów, obok transportu i energetyki, będących podstawą rozwoju Trójmorza. Mają one tworzyć ramy do szerokiej, transgranicznej współpracy. To właśnie w nie inwestuje Funduszu Trójmorza, którego pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym inwestorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego, polski bank rozwoju. Łączne potrzeby inwestycyjne w tych trzech obszarach sięgają ponad 600 mld euro do 2030 r., według szacunków ośrodka analitycznego SpotData.
Trójmorze, inicjatywa gospodarczo-polityczna skupiająca 12 państw Unii Europejskiej położonych w pobliżu mórz Bałtyckiego, Czarnego i Adriatyckiego, zyskało dodatkowe znaczenie wobec ataku Rosji na Ukrainę, kiedy to bezpieczeństwo energetyczne czy żywnościowe zyskało szczególną wagę -podobnie jak integracja i połączenie Ukrainy ze światem Zachodu.
Bank Gospodarstwa Krajowego będzie również gospodarzem śniadań biznesowych, które odbędą się w pawilonie Dziennika Gazety Prawnej w Davos. Będą one okazją dla uczestników Światowego Forum Ekonomicznego do dyskusji o tematach ważnych w skali globalnej czy bezpośrednio dla Polski, również w mniej formalnej atmosferze. Weźmie w nich udział Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego.
Partner
ikona lupy />
Fot. materiały prasowe