statystyki

Producenci mocnych alkoholi chcą zmian w zezwoleniach. Boją się bankructw

autor: Patrycja Otto25.03.2015, 07:29; Aktualizacja: 25.03.2015, 07:59
alkohol, akcyza, banderola

Zezwolenia są wydawane na obrót trunkami do 500 tys. litrów 100-proc. alkoholu – w razie przekroczenia tego poziomu trzeba zapłacić za sprzedaż każdego litra z osobna.źródło: ShutterStock

Ten rok może być pierwszym od 2011 r., w którym na rynku wyrobów spirytusowych dojdzie do bankructw. Upadłościami są zagrożone przede wszystkim mniejsze firmy produkujące mocne trunki – powyżej 18 proc. alkoholu – których nie stać na sprostanie żądaniom sieci handlowych.

Te wymagają od producentów zainteresowanych współpracą posiadania zezwolenia na obrót hurtowy alkoholem. A za takie trzeba zapłacić 45 tys. zł. Zezwolenie jest wydawane raz na rok.

– Nie zmienia to tego, że producenci nadal będą zobowiązani dostarczać produkty do hurtowni odpowiadających za zaopatrzenie sklepów danej sieci, mających zresztą własne zezwolenie na obrót hurtowy – wskazuje Leszek Wiwała, prezes Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy, do którego z prośbą o pomoc zgłasza się coraz więcej producentów.

Zezwolenia są wydawane na obrót trunkami do 500 tys. litrów 100-proc. alkoholu – w razie przekroczenia tego poziomu trzeba zapłacić za sprzedaż każdego litra z osobna. W przypadku hurtowni odpowiadających za zaopatrzenie sieci nie jest to trudne. Wygląda jednak na to, że część kosztów z tego wnikających chcą one przerzucić na swoich kontrahentów, tak by limit wynikający z posiadającego zezwolenia pozostawić na swoje potrzeby, np. zakup alkoholi z zagranicy.

Problem polega na tym, że połowę z 70 działających w kraju wytwórców wyrobów spirytusowych stanowią małe rodzinne firmy wytwarzające do 10 tys. litrów 100-proc. alkoholu. Nie stać ich na wykupienie zezwolenia, w związku z czym są wykluczone z dostaw do sieci handlowych.


Pozostało jeszcze 53% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane