statystyki

Producenci mocnych alkoholi chcą zmian w zezwoleniach. Boją się bankructw

autor: Patrycja Otto25.03.2015, 07:29; Aktualizacja: 25.03.2015, 07:59
alkohol, akcyza, banderola

Zezwolenia są wydawane na obrót trunkami do 500 tys. litrów 100-proc. alkoholu – w razie przekroczenia tego poziomu trzeba zapłacić za sprzedaż każdego litra z osobna.źródło: ShutterStock

Ten rok może być pierwszym od 2011 r., w którym na rynku wyrobów spirytusowych dojdzie do bankructw. Upadłościami są zagrożone przede wszystkim mniejsze firmy produkujące mocne trunki – powyżej 18 proc. alkoholu – których nie stać na sprostanie żądaniom sieci handlowych.

Te wymagają od producentów zainteresowanych współpracą posiadania zezwolenia na obrót hurtowy alkoholem. A za takie trzeba zapłacić 45 tys. zł. Zezwolenie jest wydawane raz na rok.

– Nie zmienia to tego, że producenci nadal będą zobowiązani dostarczać produkty do hurtowni odpowiadających za zaopatrzenie sklepów danej sieci, mających zresztą własne zezwolenie na obrót hurtowy – wskazuje Leszek Wiwała, prezes Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy, do którego z prośbą o pomoc zgłasza się coraz więcej producentów.

Zezwolenia są wydawane na obrót trunkami do 500 tys. litrów 100-proc. alkoholu – w razie przekroczenia tego poziomu trzeba zapłacić za sprzedaż każdego litra z osobna. W przypadku hurtowni odpowiadających za zaopatrzenie sieci nie jest to trudne. Wygląda jednak na to, że część kosztów z tego wnikających chcą one przerzucić na swoich kontrahentów, tak by limit wynikający z posiadającego zezwolenia pozostawić na swoje potrzeby, np. zakup alkoholi z zagranicy.

Problem polega na tym, że połowę z 70 działających w kraju wytwórców wyrobów spirytusowych stanowią małe rodzinne firmy wytwarzające do 10 tys. litrów 100-proc. alkoholu. Nie stać ich na wykupienie zezwolenia, w związku z czym są wykluczone z dostaw do sieci handlowych.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane