statystyki

Naukowcy wjeżdżają do świata biznesu. Wehikułami

autor: 20.03.2015, 07:28; Aktualizacja: 20.03.2015, 08:04

Każdy z nas słyszał kiedyś zapewne historię o tym jak wielkie umysły, genialni wynalazcy w chwili natchnienia zapisywali swoje niezwykłe pomysły na czymkolwiek, co akurat mieli pod ręką: na serwetkach, chusteczkach, obrusach, stołach.... Współcześnie naszym naukowcom we wprowadzenia świetnego pomysłu w życie pomoże na początku wypełnienie kartki jednej kartki formatu A4. Albo dwóch. Ważne, by trafiły we właściwe ręce.

Wbrew obiegowym opiniom, polska myśl technologiczna ma się całkiem dobrze. Świat zachwycił się m.in. specjalną cieczą, która błyskawicznie twardnieje pod wpływem uderzenia i może znaleźć zastosowanie m.in. w kamizelkach kuloodpornych. Według jej twórców – zespołu naukowców z Politechniki Warszawskiej, Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia oraz Instytutu Technologii Bezpieczeństwa Moratex w Łodzi – jeszcze w tym roku uda się wynalazek skomercjalizować. Z kolei naukowcy z Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach pracują nad implantem, który pomoże w walce z rakiem. Stworzony będzie z polimerów, które po pobudzeniu prądem, podadzą dawkę leku w ściśle określone miejsce. Przyczyni się to do zmniejszenia komórek nowotworowych i ograniczy szkodliwość chemioterapii.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane