statystyki

Antylichwiarskie ograniczenia dotkną posiadaczy obligacji

autor: Piotr Pieńkosz18.03.2015, 09:11; Aktualizacja: 18.03.2015, 09:26
To, co jest korzystne dla osoby zaciągającej kredyt, okazuje się dolegliwe dla tej, która inwestuje swoje oszczędności.

To, co jest korzystne dla osoby zaciągającej kredyt, okazuje się dolegliwe dla tej, która inwestuje swoje oszczędności.źródło: ShutterStock

Inwestuję w obligacje firm. Słyszałem, że w związku z ostatnią zmianą wysokości stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej część emitentów zyska prawo do obniżki oprocentowania wyemitowanych przez siebie papierów dłużnych. Czy to prawda i co uprawnia przedsiębiorców do takiego kroku – pyta czytelnik.

Tak, to prawda. Jest to konsekwencja dwóch zdarzeń. Po pierwsze, obowiązywania regulacji ograniczających maksymalną wysokość odsetek (tzw. uregulowania antylichwiarskie). Stanowią one, że oprocentowanie wynikające z czynności prawnej nie może w stosunku rocznym przekraczać czterokrotności wysokości stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego. Są to odsetki maksymalne. Ta regulacja kojarzona jest przede wszystkim z kredytami bankowymi i pożyczkami oferowanymi przez firmy pożyczkowe. Ma ona chronić klientów takich instytucji przed narzucaniem im zbyt wysokiego oprocentowania pożyczonych pieniędzy.

Każdy medal ma jednak dwie strony. To, co jest korzystne dla osoby zaciągającej kredyt, okazuje się dolegliwe dla tej, która inwestuje swoje oszczędności. Przepisy antylichwiarskie odnoszą się bowiem również do oprocentowania obligacji. Jest to logiczne, bo papiery dłużne są niczym innym, jak formą pożyczki pieniędzy firmie, która takie obligacje emituje. Dla firm jest to alternatywa dla kredytów inwestycyjnych, dla osób fizycznych szansa na korzystniejsze niż na bankowych depozytach ulokowanie nadwyżek w domowym budżecie. W praktyce oznacza to, że emitent obligacji może jednostronnie obniżyć ich oprocentowanie, jeśli to ostatnie będzie przekraczało maksymalną dopuszczoną prawem wysokość.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane