statystyki

Blikle: Budżet to przeżytek

autor: Rafał Woś13.03.2015, 07:19; Aktualizacja: 13.03.2015, 15:15
pieniądze-finanse-budżet

Budżet to przeżytek?źródło: ShutterStock

Nowoczesne firmy stawiają na działanie bez sztywno zapisanych budżetów. Bo to tylko ograniczało ich zyski.

Andrzej Jacek Blikle

Andrzej Jacek Blikle

źródło: Materiały Prasowe

W swoich książkach i wystąpieniach szkoleniowych czyni pan rozróżnienie między zarządzaniem w stylu XX w. i XXI w. Na czym polega różnica?

Jest ich wiele, lecz najważniejsza to stosunek do pracownika. „Dwudziestowieczny pracodawca” uważa, że człowiek jest z natury leniwy i nieuczciwy, więc trzeba go do pracy zaganiać kijem lub zachęcać marchewką. Stąd wzięły się wszystkie systemy motywacyjne, które w rzeczywistości skłaniają pracowników do działań sprzecznych z interesem firmy. Człowiek poddany działaniu takich systemów czuje się moralnie zwolniony z dbałości o firmę. To nie ja wymyśliłem tę grę, ale firma – powiada sobie – mam więc prawo grać tak, aby wygrać. I wygrywa, a firma przegrywa.

To jak jest w XXI w.?


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • senior(2015-03-13 10:19) Zgłoś naruszenie 00

    a u nas XXI wieku podlegamy presji, kto potrafi najskuteczniej obniżyć cenę ten wygrywa, więc mamy umowy śmieciowe i wszystkie inne triki stosowane przez przedsiębiorstwa prywatne i państwowe.
    Co gorsza cały czas w to brniemy. Jak liczy się tylko cena a nie rozsądek i jakość to mamy brak nadzoru i wybuch sieci gazowej, katastrofy w kopalniach, zalany tunel Wisłostrady w Warszawie i wydłużony termin oddania II linii metra, spalony most Łazienkowski, zły program komputerowy do zliczania głosów podczas wyborów, budżet z zmniejszonymi wpływami z optymalizowanych podatków, bo trzeba być tańszym, mamy zmniejszone wpływy do ZUS bo trzeba być tańszym itd. Na końcu mamy niskie płace a jaka płaca taka praca.
    Niestety u władzy są ciągle ćwierćinteligenci, którzy myślą, że przy polityce najniższej ceny tylko cena się obniża.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane