statystyki

Blikle: Budżet to przeżytek

autor: Rafał Woś13.03.2015, 07:19; Aktualizacja: 13.03.2015, 15:15
pieniądze-finanse-budżet

Budżet to przeżytek?źródło: ShutterStock

Nowoczesne firmy stawiają na działanie bez sztywno zapisanych budżetów. Bo to tylko ograniczało ich zyski.

Andrzej Jacek Blikle

Andrzej Jacek Blikle

źródło: Materiały Prasowe

W swoich książkach i wystąpieniach szkoleniowych czyni pan rozróżnienie między zarządzaniem w stylu XX w. i XXI w. Na czym polega różnica?

Jest ich wiele, lecz najważniejsza to stosunek do pracownika. „Dwudziestowieczny pracodawca” uważa, że człowiek jest z natury leniwy i nieuczciwy, więc trzeba go do pracy zaganiać kijem lub zachęcać marchewką. Stąd wzięły się wszystkie systemy motywacyjne, które w rzeczywistości skłaniają pracowników do działań sprzecznych z interesem firmy. Człowiek poddany działaniu takich systemów czuje się moralnie zwolniony z dbałości o firmę. To nie ja wymyśliłem tę grę, ale firma – powiada sobie – mam więc prawo grać tak, aby wygrać. I wygrywa, a firma przegrywa.

To jak jest w XXI w.?


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • senior(2015-03-13 10:19) Zgłoś naruszenie 00

    a u nas XXI wieku podlegamy presji, kto potrafi najskuteczniej obniżyć cenę ten wygrywa, więc mamy umowy śmieciowe i wszystkie inne triki stosowane przez przedsiębiorstwa prywatne i państwowe.
    Co gorsza cały czas w to brniemy. Jak liczy się tylko cena a nie rozsądek i jakość to mamy brak nadzoru i wybuch sieci gazowej, katastrofy w kopalniach, zalany tunel Wisłostrady w Warszawie i wydłużony termin oddania II linii metra, spalony most Łazienkowski, zły program komputerowy do zliczania głosów podczas wyborów, budżet z zmniejszonymi wpływami z optymalizowanych podatków, bo trzeba być tańszym, mamy zmniejszone wpływy do ZUS bo trzeba być tańszym itd. Na końcu mamy niskie płace a jaka płaca taka praca.
    Niestety u władzy są ciągle ćwierćinteligenci, którzy myślą, że przy polityce najniższej ceny tylko cena się obniża.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane