W odczuwającej skutki kryzysu Rosji wzrosło zainteresowanie domowym wyrobem wódki. Nastały dobre czasy dla firm produkujących i sprzedających aparaty bimbrownicze.

W zakładach w Czelabińsku w roku ubiegłym wyprodukowano takich aparatów o 300 procent więcej niż w poprzednim, a i ten zapewne nie będzie pod tym względem gorszy. Ich cena nie jest wygórowana - około 6 tysięcy rubli, czyli 360 złotych.

W styczniu w sklepie internetowym o nazwie "Pędź-samogon" zanotowano 20-procentowy wzrost obrotów, zaś w specjalistycznym moskiewskim sklepie "Samogonow"- 50 procentowy. Tutaj klienci kupują m.in. aparaty bimbrownicze o nazwie "Katiusza Luks".

Sprzedawcy mówią, że zwiększony popyt notuje się od sierpnia ubiegłego roku. . W niektórych miastach organizowane są nawet kursy dla tych, którzy chcą produkować samogon w domu. Od początku tego roku cena wódki w Rosji wzrosła o 16 procent. Gazeta "Izwiestia" przypomina, że w Rosji można wyrabiać bimber na własny użytek, na przykład, na imprezy rodzinne. Ale już sprzedaż jest traktowana jako nielegalna działalność gospodarcza.