Od tego roku obowiązuje nowa, wyższa stawka akcyzy na cygara. Ale cena wyrobów nie uległa zmianie
Paczka papierosów za mniej niż 5 zł. To nadal jest możliwe. Trzeba tylko kupić cygaro, rozdrobnić je i pozyskany w ten sposób tytoń nabić w gilzę. Do produkcji jednej paczki papierosów wystarczy 1,5 sztuki cygara, które w hurtowaniach wciąż można znaleźć w cenach z ubiegłego roku, czyli poniżej 2 zł.
Jak to jest możliwe, skoro od stycznia tego roku resort finansów podniósł akcyzę na tego rodzaju wyroby, by ograniczyć w ten sposób szarą strefę w branży? Zgodnie z jego decyzją cygara są teraz opodatkowane kwotą 393 zł za każdy kilogram, zamiast 280 zł za 1 tys. sztuk, jak miało to miejsce do grudnia 2014 r. To oznacza, że jedna sztuka tego produktu w hurcie powinna kosztować przynajmniej 5,5 zł, a w detalu ok. 6 zł.
Tanie cygara sprawiają, że producenci innych wyrobów tytoniowych, również tych elektronicznych, obawiają się o tegoroczne wyniki. Jak podkreślają, sprzedaż może być znowu niższa z powodu ciągłego działania nielegalnej konkurencji. Wskazują, że podniesienie stawki akcyzy dawało szansę na ograniczenie procederu. – Niestety resort finansów nie zadbał o mechanizm kontroli tego segmentu rynku. Pod koniec ubiegłego roku zwolnił bowiem cygara do 31 grudnia 2016 r. z obowiązku banderolowania. Tym samym organy kontroli nie mają jak sprawdzić, kiedy wprowadzone do obrotu wyroby wyprodukowano, z jakiego kraju pochodzą – komentuje przedstawiciel branży.
To też oznacza, że proceder ten będzie możliwy jeszcze przez prawie dwa lata.
Resort finansów, poproszony przez DGP o komentarz, do chwili oddania tekstu do druku nie odniósł się do sprawy.
Według ekspertów sprzedawca detaliczny czy hurtowy, mając potwierdzenie zapłaty akcyzy od 1 tys. sztuk produktów, może wykorzystywać je do sprzedaży większej liczby towarów.
Hurtownicy zaprzeczają, by miało to miejsce.
– Posiadamy na stanie towar wyprodukowany jeszcze w 2014 r. To pozwala nam utrzymać niskie ceny – informuje przedstawiciel hurtowni z Siemianowic Śląskich.
Producenci legalnych wyrobów tytoniowych, którzy postanowili osobiście wyjaśnić sprawę, pytają, jak to jest możliwe, skoro z ich ustaleń wynika, że wielu z tych hurtowników w styczniu i lutym sprzedało więcej cygar, niż kupiło w grudniu.
Hurtownicy nieoficjalnie przyznają, że w składzie podatkowym tylko część dostępnego towaru ma nową stawkę podatku, mimo że z taśmy zjechał już w tym roku. – Kupując mieszany towar, nabywa się go taniej, przez co cena dla klienta jest dużo niższa – mówi jeden z naszych rozmówców.
Na polskim rynku działa czterech wytwórców cygar: Orion, WRB, Lord Poland Tobacco i Polski Skład Cygar. Postanowiliśmy ich zapytać o zdanie w tej sprawie.
– Od tego roku zwiesiliśmy produkcję cygar. Zastanawiamy się nawet, czy w ogóle wrócimy z tym towarem na rynek – deklaruje Grzegorz Wargocki, dyrektor handlowy w firmie Orion, będącej największym producentem cygar na naszym rynku.
I dodaje, że firma ma obawy, czy popyt na cygara załamie się po tym, jak ceny wzrosną przez dostosowanie się do nowych stawek akcyzy. – A to w naszej ocenie może mieć miejsce już w połowie tego roku – uzupełnia.
Istnieje też, jak zauważają producenci cygar, ryzyko, że produkty będą nielegalnie importowane z krajów ościennych, w tym m.in. z Czech, gdzie akcyza jest dziś podobna do poziomu podatku, jaki obowiązywał w Polsce do końca 2014 r.
Dlatego firma Orion stawia na tytoń do palenia. Z tego legalnego, opodatkowanego można wytworzyć paczkę papierosów niewiele drożej niż z cygara, bo za ok. 5,5 zł. – Wymaga to też mniej pracy, bo tytoniu nie trzeba rozdrabniać jak cygara – mówi Wargocki.
Eksperci podkreślają, że ten rok może być rekordowy pod względem sprzedaży cygar. Do tej pory rosła ona w tempie ok. 10 proc. rocznie. Szacuje się, że sprzedaż za ubiegły rok przekroczyła ilościowo 20 mln sztuk, a wartościowo wyniosła ok. 200 mln zł. Na rynku papierosów spodziewany jest dalszy, przynajmniej kilkuprocentowy spadek. W 2014 r. wyniósł on prawie 10 proc., co dało 42 mld sztuk papierosów.

4 producentów działa na polskim rynku cygar

1,9 zł za tyle można kupić w hurcie najtańsze cygara

5,5 zł w hurcie powinny kosztować najmniej cygara za sztukę

12,86 zł wynosi średnia cena paczki papierosów