Wielkie inwestycje za pasem. O wyzwaniach dla branży będą mówili uczestnicy konferencji „Infrastruktura polska”
Z jednej strony mamy imponujący rozwój inwestycji infrastrukturalnych (ponad 90 mld zł na drogi krajowe w ciągu ostatnich 5 lat), a z drugiej – upadłość prawie 950 firm budowlanych od 2010 r. Jakie wnioski powinniśmy wyciągnąć z negatywnych doświadczeń poprzedniej perspektywy finansowej UE?
W czwartek przyszłość inwestycji infrastrukturalnych w Polsce omówią eksperci w ramach VI edycji konferencji „Infrastruktura polska”. Do udziału zaproszono m.in.: przedstawicieli Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, resortu finansów, GDDKiA, Urzędu Zamówień Publicznych, prezesów instytucji finansujących projekty infrastrukturalne oraz szefów dużych spółek realizujących inwestycje w Polsce.
Będą dyskutować na temat zamówień publicznych. Jedno z zagadnień brzmi: „Bardziej papiescy niż papież, czyli jak interpretujemy prawo zamówień publicznych w sektorze infrastruktury”. Ciekawa może być wymiana zdań na temat spodziewanych wyzwań dla inwestycji na drogach krajowych oraz szans na budowę zrównoważonego transportu kolejowego w kontekście opóźnionych inwestycji na torach. Specjaliści spróbują wyjaśnić, czy unijne fundusze na lata 2014–2020 wystarczą Polsce, by wydostać się z infrastrukturalnego ogona Europy i czy w tym czasie uda się zapewnić konkurencyjność na rynku inwestycji budowlanych – bez kolejnych bankructw.
Uczestnicy podsumują też dokonania w infrastrukturze oraz efekty współpracy sektora publicznego i prywatnego.
Konferencja „Infrastruktura polska”, której organizatorem jest Executive Club, odbędzie się w hotelu Sheraton w Warszawie. Jej zwieńczeniem będzie gala z wręczeniem „Diamentów polskiej infrastruktury” – za szczególne osiągnięcia w branży dla spółek i liderów infrastruktury na polskim rynku. Kapituła konkursowa uhonoruje najlepsze podmioty sektora w ośmiu kategoriach: Top Executive (za biegłość w praktykach biznesowych), lider innowacji, lider odpowiedzialności społecznej, efektywność w zarządzaniu, podmiot finansujący roku, doradca roku, inwestycja roku i projekt roku. Honorowy patronat nad imprezą objął minister infrastruktury i rozwoju. Medialnym partnerem jest DGP.