Ministerstwo Obrony Narodowej złożyło do rządu USA zapytanie ofertowe na 96 śmigłowców AH-64 Apache. Jeśli dojdzie do podpisania kontraktu, to ile czasu od złożenia na nim podpisów potrzebuje Boeing na ich dostawę?
Normalnie zajmuje to ok. 50 miesięcy. Ale jeśli ta decyzja zostanie podjęta, zrobimy wszystko, by śmigłowce trafiły do Polski szybciej. Możemy rozmawiać m.in. z US Army o tym, by przyspieszyć szkolenie polskich pilotów, tak by Polska miała zdolności już w momencie dostawy maszyn. To jest teraz częścią rozmów z ministerstwem. Proszę pamiętać, że jest to kontrakt między rządami USA i Polską. My zrobimy to, czego oczekuje od nas klient.
Polski resort obrony rozmawia o kooperacji przemysłowej z Wielką Brytanią i Koreą. Dlaczego jakoś rzadziej mówi się o współpracy przemysłowej z USA?
My, jako Boeing, cały czas rozmawiamy z Polską Grupą Zbrojeniową o możliwościach kooperacji w przypadku zakupu AH-64, a Boeing jest obecny w Polsce od ponad 30 lat i nieprzerwanie współpracuje z polskim przemysłem. Jeśli Apache zostaną wybrane przez Ministerstwo Obrony Narodowej, to będzie wiele możliwości takiej współpracy.