Jestem przedsiębiorcą, prowadzę restaurację i na bieżąco reguluję abonament radiowo-telewizyjny. Myślałem, że rozliczam się prawidłowo. Jednak ostatnio nabrałem wątpliwości, bo w jednym z materiałów telewizyjnych usłyszałem, że firma powinna płacić abonament za każdy użytkowany odbiornik telewizyjny i radiowy. Tymczasem ja wnosiłem tylko jedną opłatę, mimo że w restauracji mam dwa telewizory, po jednym w każdej z dwóch sal. Czy postępuję błędnie?
ekspert radzi
Niestety tak. Przedsiębiorcy często popełniają błędy, regulując abonament radiowo-telewizyjny. Po pierwsze, wielu z nich towarzyszy poczucie, że obowiązek zapłaty abonamentu wygasa w sytuacji, gdy wykupią kablówkę lub telewizję satelitarną i będą regularnie opłacać rachunki z tego tytułu. Tak jednak nie jest. Abonament RTV, z którego utrzymywane są publiczne media, nie ma związku z opłatami na rzecz kablówek. Korzystanie z usług tych drugich jest oparte na zasadzie dobrowolności, podczas gdy abonament RTV płaci każdy, kto posiada odbiornik radiowy lub telewizyjny.
Po drugie, częstym błędem popełnianym przez przedsiębiorców jest opłacanie abonamentu jedynie za jeden odbiornik. Podobnie błędnie sądził czytelnik. Tymczasem w polskim prawie zasadą jest, że opłatę należy regulować za każde takie urządzenie. Mechanizm polegający na uniezależnieniu daniny od liczby odbiorników to wyjątek, wprowadzony dla osób fizycznych, podmiotów leczniczych, domów pomocy społecznej, szkół oraz uczelni. Zwykły przedsiębiorca nie korzysta z tego przywileju.
Jeśli więc właściciel firmy w toku prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej wykorzystuje więcej niż jedno urządzenie, ma on obowiązek ponosić opłatę za każde z nich. Czytelnik powinien zarejestrować na poczcie drugi odbiornik, a następnie regulować za niego abonament. Dzięki temu nie będzie narażony na negatywne konsekwencje w toku ewentualnej kontroli.
Są też dobre informacje. Przedsiębiorca może skorzystać z ulgi w wysokości opłaty. Przysługuje ona w sytuacji, gdy firma jednorazowo ureguluje opłatę za więcej niż jeden miesiąc. W przypadku telewizorów zniżka wynosi od 3 proc. (zapłata za dwa miesiące z góry) do 10 proc. (zapłata za rok). Pozwala to zmniejszyć nieco wysokość opłaty.
Kolejna dobra wiadomość dotyczy rozliczeń z fiskusem. Wysokość środków uiszczonych w ramach abonamentu można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w ramach rozliczeń z fiskusem. Dzięki temu obniży się wymiar podatku należnego urzędowi skarbowemu.
Podstawa prawna
Art. 2 ust. 4 ustawy z 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1204).
Rozporządzenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 6 maja 2014 r. w sprawie wysokości opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz zniżek za ich uiszczanie z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc w 2015 r. (Dz.U. z 2014 r. poz. 647).