statystyki

Surowsze przepisy środowiskowe nie wykasowały stacji benzynowych

autor: Bartłomiej Mayer27.01.2015, 07:32; Aktualizacja: 27.01.2015, 08:42

Konieczność wprowadzenia bezpieczniejszych zbiorników na paliwa nie odcisnęła się na rynku

Nawet ponad 500 stacji paliwowych miało zniknąć w zeszłym roku z polskiego rynku w wyniku wejścia w życie nowych przepisów środowiskowych – prognozowano w przeddzień zmian prawa. Czarne scenariusze jednak się nie sprawdziły. W drugiej połowie 2014 r. stacji benzynowych zaczęło nawet przybywać.

Zgodnie z zasadami, jakie obowiązują od początku zeszłego roku, podziemne zbiorniki na paliwo muszą mieć podwójny płaszcz, który daje gwarancję szczelności. Wprowadzenie tej normy kilkakrotnie przesuwano, zawsze bowiem obawiano się, że spowoduje wykruszenie się z rynku wielkiej liczby stacji. Podobnie było także pod koniec 2013 r., kiedy to – jak wynikało z danych Urzędu Dozoru Technicznego (UDT) – infrastruktura blisko 1 tys. placówek nie odpowiadała wciąż nowym normom, a na prawie 300 nie odpowiadała częściowo.

Czarne prognozy się nie sprawdziły. Jak wynika z najnowszych danych UDT udostępnionych DGP, niezmodernizowane zbiorniki ma obecnie tylko 220 spośród blisko 8,6 tys. stacji paliw (zarówno publicznych, jak i zakładowych lub znajdujących się na terenie np. baz transportowych). Czyli ok. 2,5 proc. ogółu placówek. Na terenie ponad 8,2 tys. obiektów znajdują się wyłącznie odpowiadające nowym normom zbiorniki, zaś na 172 stacjach część zbiorników zmodernizowano, a część nie jest jeszcze zgodna z aktualnymi przepisami.

Gdy na początku 2014 r. inspektorzy UDT rozpoczęli intensywne kontrole, okazało się, że ponad 20 proc. spośród kilkudziesięciu skontrolowanych do połowy stycznia obiektów nie spełniało nowych norm. Zbiorniki niespełniające wymogów szczelności zostały przez inspektorów wyłączone z eksploatacji. Informacja została też przekazana do prokuratury oraz Urzędu Regulacji Energetyki, który decyduje o przyznaniu koncesji na handel paliwami. Za złamanie ministerialnego rozporządzenia w sprawie jakości zbiorników paliwowych grożą grzywny, a nawet kara pozbawienia wolności.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane