statystyki

Upadłość konsumencka obejmie długi byłej firmy

autor: Patryk Słowik26.01.2015, 18:00; Aktualizacja: 26.01.2015, 20:14
bankrut

Upadłość konsumencka to nazwa potoczna. Tak naprawdę – należy mówić o postępowaniu upadłościowym wobec osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczejźródło: ShutterStock

Znowelizowane przepisy dotyczące oddłużania konsumentów nie rozróżniają długów osobistych od zaciągniętych co najmniej rok wcześniej w związku z prowadzoną dawniej działalnością gospodarczą.

Upadłość konsumencka teoretycznie jest możliwa od 31 marca 2009 r., w praktyce – od 31 grudnia 2014 r. Wcześniej bowiem w ciągu ponad 5 lat uznano niespełna 100 wniosków. Regulacje ze względu na znaczną restrykcyjność i wysokie koszty dla strony sięgające kilku tysięcy złotych były w zasadzie niewykorzystywane.

Dlatego też w „dużej” nowelizacji sprzed kilku tygodni (Dz.U. z 2014 r. poz. 1306) zarówno potencjalni wnioskodawcy, jak i sami projektodawcy oraz praktycy pokładają spore nadzieje. Ogólna zasada w uproszczeniu jest teraz taka, że to sąd – chcąc oddalić wniosek – powinien wskazać, w jakim zakresie winny jest dłużnik. Wcześniej to osoba chcąca ogłosić upadłość musiała udowadniać przed sądem, iż nie zawinił przy powstaniu niewypłacalności. I co do zasady tylko jeśli niewypłacalność powstała wskutek umyślnego działania lub rażącego niedbalstwa, procedura nie zakończy się po myśli konsumenta.


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane