Żądania nauczycieli są warte 3 mld zł, pocztowców tylko 384 mln zł. Premier Kopacz zapłacze i zapłaci?

autor: Anna Wittenberg, Tomasz Żółciak21.01.2015, 07:21; Aktualizacja: 21.01.2015, 14:35
W Poczcie Polskiej zaogniona sytuacja trwa od końca grudnia. Wczoraj ogłoszono pogotowie strajkowe – związkowcy oflagowali placówki i czekają na reakcję zarządu spółki.

W Poczcie Polskiej zaogniona sytuacja trwa od końca grudnia. Wczoraj ogłoszono pogotowie strajkowe – związkowcy oflagowali placówki i czekają na reakcję zarządu spółki.źródło: ShutterStock

Po tym, jak rząd poszedł na kompromis z górnikami, ustępstw żądają nauczyciele, kolejarze, urzędnicy oraz pocztowcy. Przedstawiciele pracodawców ubolewają: ustępstwa wobec górników otworzyły worek z roszczeniami. Związkowcy odpierają zarzuty: walczymy o swoje, a rok wyborczy to dobry czas, by naciskać na rząd

Porozumienie zawarte z górnikami, będzie kosztowało państwowy budżet co najmniej 2,3 mld zł. A może to być dopiero początek. Jak wynika z nieoficjalnych sygnałów z kancelarii premiera, Ewa Kopacz zamierza od przyszłego roku podnieść także pensje urzędników administracji rządowej – nawet o 5 proc. W przypadku wszystkich 122 tys. urzędników oznaczałoby to dodatkowy koszt rzędu ok. 360 mln zł rocznie.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (14)

  • Ben(2015-01-22 19:50) Zgłoś naruszenie 00

    Popieram. Dość gnojenia polskiego społeczeństwa. Dość wydawania pieniędzy obywateli na bezzwrotne pożyczki dla banderowców. Dość tego i wciskania ludziom, że nie ma na nic pieniędzy!!! Zobaczcie jakie miliardy są przygotowane na tzw. zbrojenia, które nic nam nie dadzą.

    Odpowiedz
  • N(2015-01-21 21:03) Zgłoś naruszenie 00

    popieram Jacka i sn a co z emerytami chyba też muszą ruszyć pod sejm

    Odpowiedz
  • dziadek(2015-01-21 20:52) Zgłoś naruszenie 00

    Górnicy zostali oszukani, kopalnie zostaną "wygaszone " to tylko kwestia czasu.Kupią je Czesi lub Niemcy tak Polską żeglugę poniżej wartości nowego promu , która ta zakupiła. Niech ktoś mi wytłumaczy jakim cudem kopalnia która przynosi straty i płaci 34 podatki będzie opłacalna , gdy się ją zamknie i da zarządom i górnikom 2 letnie odprawy. Jak długo można słuchać tych bzdur? Zabrali wam OFE-przejedli , teraz chcą sprzedać lasy-i w nocnych glosowaniach zmieniaja konstytucję- żeby spłacić straty Żydów z II wojny, bo tak obiecał Komorowski, a Polacy go znów wybiorą , W Polsce mamy już 800 tys urzędników , z rodzinami to pare milionów-ci ludzie będą głosować na ten chory uklad dopóki coś polskiego bedzie jeszcze do sprzedania i jeden dzień dłuzej

    Odpowiedz
  • Marianna(2015-01-21 18:49) Zgłoś naruszenie 00

    A kiedy podwyzka dla pielegniarek,ktorym przybywa obowiazkow a place takie same od 10 lat.

    Odpowiedz
  • tgggebhedgt(2015-01-21 17:29) Zgłoś naruszenie 00

    Gregor- tak, i albo zrobić pensum 36 godzin (na pewno kwestia przygotowania się do zajęć, zajęć dodatkowych, administracji i obsługi dwukrotnie większej puli rodziców tylko się polepszy), albo zrobić klasy 50 osobowe (kwestie wychowawcze będą po prostu tańczyć na pointach jak baletnica). Taaak, na pewno jakość pójdzie w górę. A na serio: niektórych rzeczy nie da się załatwić tylko zwiększeniem kasy- np. mamy mniej pielęgniarek niż za PRL, na pewno lepiej zarabiają niż wtedy, ale co, jakość obsługi pacjenta wzrosła? Myślcie zanim coś palniecie.

    Odpowiedz
  • gregor(2015-01-21 15:51) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem za podwyżkami dla nauczycieli. Jak to zrobić? Prosto. Zwolnić 50% nauczycieli, a pozostałym podnieść pensje o 100%.

    Odpowiedz
  • i(2015-01-21 15:28) Zgłoś naruszenie 00

    Pocztoców trzeba złączyc z Firmą konkurencyjną Niech sama zadecyduje co i ile urzęow wspmorze Wed podwyzki niech da dlgletnim i doswiadczonm pracownikm Szkły są oswiaty i prywatne zlączyc razem i wtedy niech doswidczeni i dlugoletni pracownicy dostaną podwyzki OBECNIE UE tzeba lączyc sie razem

    Odpowiedz
  • Bezprawnik(2015-01-21 14:42) Zgłoś naruszenie 00

    Budżetówka niech zapomni o jakiejkolwiek podwyżce.To samo emeryci.Ich kasa jak to w zwyczaju każdego rządu bywa właśnie została rozdysponowana na Dudę,Guza i innych szantażystów.Niech Oni Was teraz poprą i w Waszym imieniu zastrajkują.Mają w tym doświadczenie i wprawę.Dzwońcie do Dudy i Guza

    Odpowiedz
  • nairam(2015-01-21 14:11) Zgłoś naruszenie 00

    Zaczynam się obawiać powtórki z lat 80-tych. Strajki i jeszcze raz strajki, potem kartki, potem denominacja. Przecież historia lubi się powtarzać.

    Odpowiedz
  • PRACOWNIK(2015-01-21 13:56) Zgłoś naruszenie 00

    A CO Z PRACOWNIKAMI SĄDÓW I PROKURATUR , KTÓRYM NIE WOLNO STRAJKOWAĆ I PALIĆ OPON ?? A WIDAĆ , ŻE AKCJE PROTESTACYJNE W FORMIE ODDAWANIA KRWI LUB WZIĘCIA DNIA URLOPU NA ŻĄDANIE NIC NIE DAJĄ ?? KIEDY RZAD ZAUWAŻY WRESZCIE NAJMNIEJSZĄ GRUPĘ NALEŻĄCĄ DO BUDŻETÓWKI ? I DLA NICH PODWYŻKI BYŁYBY NAJMNIEJ KOSZTOWNE DLA BUDŻETU , TYLKO CO ZROBIĆ ZEBY KTOŚ NAS W KOŃCU ZAUWAŻYŁ, ŻE PRACUJEMY ZA KWOTĘ 1300 ZŁ NETTO

    Odpowiedz
  • sn(2015-01-21 13:50) Zgłoś naruszenie 00

    Tak się rozwala kasę biednej RP przez napasione związki zawodowe z kilofami w ręku i słaby Rząd (widać ich biedę w TV przy strajkach górniczych, pensje 10-20 tys. i co robili razem z zarządami spółek, pili kawę , trwonili , bujali się i myśleli o 13,14 a może już o 15tkach).Kto dołoży tym co już padali tym osobom z em.rentą 1000zł, firmom 2-5 os. bez żadnej pomocy, a wręcz niszczeniu przez organy MF,komorników, sądy . Oni teraz mają dopłacać kolosom, cwaniakom z pensjami 40-70 tys.i mlin. odprawy za co ???z KWK, poczty- której dygnitarze PO-PSL-parci, kupowali za nasze biżuterię ,delegacje(wczasy) na zatoki arabskie , aby nabrać doświadczenia, efekty widać . Tylko kto ten diabelski kocioł podgrzewa,utrzymuje i kontroluje. Czy mamy jakiś nadzór w RP. Biedny lud musi dopłacać do tych spasionych POpartych ich odpraw,pensji nieudaczników, limuzyn rządowych , kilometrówek, obiadków z policzkami itp. Gdzie tu jest Rząd,Sejm, Senat ,Prokuratura , CBA,CBS Policja itp.???

    Odpowiedz
  • Dobra rada(2015-01-21 12:24) Zgłoś naruszenie 00

    Jak to co zrobi ,napisze do Tuska aby odpalił ze swojej Europensi i do Prezesa JSW czy Cargo aby zwrócili POnadkominowe gaże menadzerskie.

    Odpowiedz
  • JACEK(2015-01-21 11:37) Zgłoś naruszenie 00

    i BARDZO DOBRZE
    PŁASZCZYŁA SIĘ PRZED GÓRNIKAMI OŚMIESZAJĄC URZĄD PREMIERA , TO TERAZ NIECH TAK SAMO POSTĘPUJE Z KAŻDĄ GRUPA ZAWODOWĄ.
    PRZECIEŻ JA PREMIER EWA KOPACZ MÓWIŁA RAZEM Z TYM NIESZCZĘŚNIKIEM KOSINIAKIEM KAMYSZEM ŻE NIE PIENIĄDZE SĄ NAJWAŻNIEJSZE TYLKO SPOKÓJ SPOŁECZNY I MIEJSCA PRACY.
    PROSZĘ TO UDOWODNIĆ WSZYSTKIM TYM , KTÓRZY NIE PRACUJĄ W GÓRNICTWIE.
    NIE MOŻE BYĆ TAK ŻE W TYM PAŃSTWIE KASA JEST TYLKO NA GÓRNIKÓW , POLITYKÓW I KOŚCIOŁY.

    Odpowiedz
  • jaro(2015-01-21 09:34) Zgłoś naruszenie 00

    BRAWO ZWIĄZKOWCY ! TAK TRZYMAĆ ! DOŚĆ OSZUST, BIEDY, AFER, CHAMSTWA, PIARU, KOLESI ! POLSKA/POLACY TO NIE IDIOCI ! DOŚĆ DZIKIEJ: PRYWATYZACJI, KONSOLIDACJI, KOMERCJALIZACJI, ŁĄCZENIA W GRUPY CZY JAK TO NAZWIECIE -KOSZTEM LUDZI PRACY ! DOŚĆ NIEUDOLNYCH RZĄDÓW PO/PSL ! DO STRAJKU GENERALNEGO W CAŁEJ POLSCE !

    Odpowiedz