statystyki

Restrukturyzacja kopalń na raty

autor: Cezary Pytlos, Grzegorz Osiecki19.01.2015, 07:32; Aktualizacja: 19.01.2015, 09:50
górnik-kopalnia-przemysł

Prawdopodobne jest wprowadzenie sześciodniowego tygodnia pracyźródło: ShutterStock

Elastyczne pensje, mniej dodatków i deputatów – to kolejny, konieczny krok w naprawie sytuacji w Kompanii Węglowej. Negocjacje w sprawie zmian w systemie wynagrodzeń nie będą z pewnością łatwe

Wynegocjowane porozumienie ze związkami zawodowymi oznacza, że Kompania Węglowa dłużej będzie dochodziła do rentowności. – Ten program jest trudniejszy m.in. przez to, że podział kopalń opóźni ich przekazanie do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, ale jest do wykonania – przekonuje prezes firmy Krzysztof Sędzikowski.

W pierwotnym projekcie rządowym kopalnie przynoszące największe straty miały trafić do SRK już w lutym, teraz zajmie to zapewne dwa miesiące dłużej. Do tego w Kompanii pozostanie kopalnia Pokój, gdzie pokłady węgla są na wyczerpaniu, a to oznacza pogorszenie wyniku finansowego. Ale zarówno prezes Kompanii, jak i pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa Wojciech Kowalczyk uważają, że Kompanię uda się uratować. – Z biznesowego punktu widzenia to trudniejszy program, ale główne założenia się nie zmieniły – podkreśla Kowalczyk.

Co z płynnością?


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (6)

 • miralwica@wp.pl(2015-01-19 10:38) Zgłoś naruszenie 00

  Podobno na ratowanie kopalń potrzeba tylko 2 miliardy zł
  Moja POWAŻNA PROPOZYCJA - NATYCHMIAST zaprzestać NAPRAWDĘ finansowania KOŚCIOŁA, odebrać zwolnienia z podatków dla wszelkich religijnych podmiotów i przywileje do KUPOWANIA nieruchomości za 1%. itd
  W ciągu roku da to oszczędność ok. 10 mld.
  Starczy również na ratowanie innych miejsc pracy: służby zdrowia, oświaty itp. Za ten pomysł nie oczekuję na honorarium !
  POZDRAWIAM

  Odpowiedz
 • :)(2015-01-19 11:01) Zgłoś naruszenie 00

  ...już najwyższy czas w wyborach "zrestrukturyzować" Sejm i Senat :)

  Odpowiedz
 • przedsiębiorca(2015-01-19 11:41) Zgłoś naruszenie 00

  Restrukturyzacja nie może się udać ponieważ u nas państwowe traktuje się nadal jak państwowe za PRL-u gdzie systemowo traktuje się państwowe przedsiębiorstwa jako skarbiec bez dna na którym można się bezkarnie obłowić, bo to przecież państwowe, czyli niczyje. Pamiętajmy, że reguły gry opracowuje rząd, ministerstwa i dyrekcje państwowych przedsiębiorstw. Tam gdzie postawi się na jakość to będzie jakość a tam gdzie góra przymyka oko, bo sama robi szwindle to na dole zgodnie z przysłowiem, że ryba psuje się od góry także widząc co robi góra zaczyna się robić szwindelki a łącznie kończy się to tym, że z dnia na dzień trzeba zamknąć państwowe przedsiębiorstwo bo okazuje się, że nie jest ono skarbcem bez dna, a do tego konkurencja zagraniczna nie śpi, unowocześnia swoje przedsiębiorstwa, marketing i przejmuje miejsca zbytu i u nich będą miejsca pracy i dana branża się rozwija a u nas się zwijamy i tym samym zwija się popyt który generuje popyt na miejsca pracy, i zwija się wielkość danin dla budżetu i do ZUS, więc nie ma na modernizacje i kółko się zamyka.
  Przypomnę chętnym do szybkiego zamykania kopalń w Polsce, że za sprowadzany węgiel i sprowadzaną energię elektryczną trzeba płacić w euro lub dolarami a za polski węgiel płacimy złotówkami i te złotówki pracownicy kopalń w Polsce wydają w Polsce i płacą od tego podatki i składki do ZUS. Dzisiaj importowany węgiel i energia elektryczna z zagranicy jest tańsza, ale na przykładzie franka szwajcarskiego widzimy, że nie zawsze tak będzie, jak naszą gospodarkę dalej będą zarządzać "elyty", które są ograniczone mając ciasne głowy i potrafią jedynie skłócać społeczeństwo, aby trwać u władzy lub dorwać się do władzy

  Odpowiedz
 • pinokio(2015-01-19 13:14) Zgłoś naruszenie 00

  wyrolowani ,solidaruchy bez mydla.

  Odpowiedz
 • samo życie(2015-01-19 15:00) Zgłoś naruszenie 00

  na pocieszenie można przypomnieć, że takie numery nie dotyczą tylko państwowych przedsiębiorstw ale także banków i funduszy inwestycyjnych, czyli występuje to tam gdzie obraca się czyimiś pieniędzmi (państwowymi lub prywatnymi). Przypomnijmy sobie jaka kasa poszła w Stanach Zjednoczonych i w Unii Europejskiej na doinwestowanie banków i funduszy inwestycyjnych aby one nie zbankrutowały, aby ludzie nie potracili swoich oszczędności ulokowanych w bankach i funduszach inwestycyjnych. Ludzie już tak mają, że tam gdzie nie ryzykują swoim kapitałem są dużo bardziej rozrzutni i szukają sposobów dorobienia sobie w firmie. Tam gdzie prowadzi się politykę jakości tam jest polityka jakości a tam gdzie prowadzi się politykę umożliwiającą dorobienie sobie na boku kosztem firmy tam tak się dzieje. Jaki pan taki kram.

  Odpowiedz
 • dolnyslazak(2015-01-19 16:16) Zgłoś naruszenie 00

  4 prezesow/czytaj zlodzieji/ zrezygnowalo ze stanowisk. Dostana milionowe odprawy a kolesie z PO i PSL zalatwia posadki po 250.000zl na m-c .Mafia rzadzi.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane