statystyki

Restrukturyzacja kopalń na raty

autor: Cezary Pytlos, Grzegorz Osiecki19.01.2015, 07:32; Aktualizacja: 19.01.2015, 09:50
górnik-kopalnia-przemysł

Prawdopodobne jest wprowadzenie sześciodniowego tygodnia pracyźródło: ShutterStock

Elastyczne pensje, mniej dodatków i deputatów – to kolejny, konieczny krok w naprawie sytuacji w Kompanii Węglowej. Negocjacje w sprawie zmian w systemie wynagrodzeń nie będą z pewnością łatwe

Wynegocjowane porozumienie ze związkami zawodowymi oznacza, że Kompania Węglowa dłużej będzie dochodziła do rentowności. – Ten program jest trudniejszy m.in. przez to, że podział kopalń opóźni ich przekazanie do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, ale jest do wykonania – przekonuje prezes firmy Krzysztof Sędzikowski.

W pierwotnym projekcie rządowym kopalnie przynoszące największe straty miały trafić do SRK już w lutym, teraz zajmie to zapewne dwa miesiące dłużej. Do tego w Kompanii pozostanie kopalnia Pokój, gdzie pokłady węgla są na wyczerpaniu, a to oznacza pogorszenie wyniku finansowego. Ale zarówno prezes Kompanii, jak i pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa Wojciech Kowalczyk uważają, że Kompanię uda się uratować. – Z biznesowego punktu widzenia to trudniejszy program, ale główne założenia się nie zmieniły – podkreśla Kowalczyk.

Co z płynnością?


Pozostało jeszcze 83% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (6)

 • miralwica@wp.pl(2015-01-19 10:38) Zgłoś naruszenie 00

  Podobno na ratowanie kopalń potrzeba tylko 2 miliardy zł
  Moja POWAŻNA PROPOZYCJA - NATYCHMIAST zaprzestać NAPRAWDĘ finansowania KOŚCIOŁA, odebrać zwolnienia z podatków dla wszelkich religijnych podmiotów i przywileje do KUPOWANIA nieruchomości za 1%. itd
  W ciągu roku da to oszczędność ok. 10 mld.
  Starczy również na ratowanie innych miejsc pracy: służby zdrowia, oświaty itp. Za ten pomysł nie oczekuję na honorarium !
  POZDRAWIAM

  Odpowiedz
 • :)(2015-01-19 11:01) Zgłoś naruszenie 00

  ...już najwyższy czas w wyborach "zrestrukturyzować" Sejm i Senat :)

  Odpowiedz
 • przedsiębiorca(2015-01-19 11:41) Zgłoś naruszenie 00

  Restrukturyzacja nie może się udać ponieważ u nas państwowe traktuje się nadal jak państwowe za PRL-u gdzie systemowo traktuje się państwowe przedsiębiorstwa jako skarbiec bez dna na którym można się bezkarnie obłowić, bo to przecież państwowe, czyli niczyje. Pamiętajmy, że reguły gry opracowuje rząd, ministerstwa i dyrekcje państwowych przedsiębiorstw. Tam gdzie postawi się na jakość to będzie jakość a tam gdzie góra przymyka oko, bo sama robi szwindle to na dole zgodnie z przysłowiem, że ryba psuje się od góry także widząc co robi góra zaczyna się robić szwindelki a łącznie kończy się to tym, że z dnia na dzień trzeba zamknąć państwowe przedsiębiorstwo bo okazuje się, że nie jest ono skarbcem bez dna, a do tego konkurencja zagraniczna nie śpi, unowocześnia swoje przedsiębiorstwa, marketing i przejmuje miejsca zbytu i u nich będą miejsca pracy i dana branża się rozwija a u nas się zwijamy i tym samym zwija się popyt który generuje popyt na miejsca pracy, i zwija się wielkość danin dla budżetu i do ZUS, więc nie ma na modernizacje i kółko się zamyka.
  Przypomnę chętnym do szybkiego zamykania kopalń w Polsce, że za sprowadzany węgiel i sprowadzaną energię elektryczną trzeba płacić w euro lub dolarami a za polski węgiel płacimy złotówkami i te złotówki pracownicy kopalń w Polsce wydają w Polsce i płacą od tego podatki i składki do ZUS. Dzisiaj importowany węgiel i energia elektryczna z zagranicy jest tańsza, ale na przykładzie franka szwajcarskiego widzimy, że nie zawsze tak będzie, jak naszą gospodarkę dalej będą zarządzać "elyty", które są ograniczone mając ciasne głowy i potrafią jedynie skłócać społeczeństwo, aby trwać u władzy lub dorwać się do władzy

  Odpowiedz
 • pinokio(2015-01-19 13:14) Zgłoś naruszenie 00

  wyrolowani ,solidaruchy bez mydla.

  Odpowiedz
 • samo życie(2015-01-19 15:00) Zgłoś naruszenie 00

  na pocieszenie można przypomnieć, że takie numery nie dotyczą tylko państwowych przedsiębiorstw ale także banków i funduszy inwestycyjnych, czyli występuje to tam gdzie obraca się czyimiś pieniędzmi (państwowymi lub prywatnymi). Przypomnijmy sobie jaka kasa poszła w Stanach Zjednoczonych i w Unii Europejskiej na doinwestowanie banków i funduszy inwestycyjnych aby one nie zbankrutowały, aby ludzie nie potracili swoich oszczędności ulokowanych w bankach i funduszach inwestycyjnych. Ludzie już tak mają, że tam gdzie nie ryzykują swoim kapitałem są dużo bardziej rozrzutni i szukają sposobów dorobienia sobie w firmie. Tam gdzie prowadzi się politykę jakości tam jest polityka jakości a tam gdzie prowadzi się politykę umożliwiającą dorobienie sobie na boku kosztem firmy tam tak się dzieje. Jaki pan taki kram.

  Odpowiedz
 • dolnyslazak(2015-01-19 16:16) Zgłoś naruszenie 00

  4 prezesow/czytaj zlodzieji/ zrezygnowalo ze stanowisk. Dostana milionowe odprawy a kolesie z PO i PSL zalatwia posadki po 250.000zl na m-c .Mafia rzadzi.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane