statystyki

Prof. Ławniczak: Nie dajmy się Anglosasom. Są też inne modele gospodarcze

autor: Rafał Woś18.01.2015, 15:30; Aktualizacja: 18.01.2015, 15:53
Ryszard Ławniczak

Ryszard Ławniczak, profesor Wojskowej Akademii Technicznej, Nadzoru Bankowego, wcześniej przez wiele lat związany z Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu, w przeszłości doradca ekonomiczny prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, były członek Komisji.źródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

W Polsce mówi się o gospodarce rynkowej tak, jakby istniał tylko jeden jej model: zachodni. Z Ryszardem Ławniczakiem, profesorem Wojskowej Akademii Technicznej rozmawia Rafał Woś.

Jakie książki pan czyta?

Mogę panu opowiedzieć, jaką książkę chciałbym przeczytać.

Jaką?

Chciałbym przeczytać dobrą książkę o skandynawskim modelu gospodarczym. O tym, dlaczego na północ od nas żyją ludzie zamożni i szczęśliwi, którzy chcą płacić wysokie podatki. Takie książki są, ale głównie w Skandynawii. Natomiast na polskim rynku wydawniczym ich nie ma.

Jak to nie ma?

Zwyczajnie nie ma. W Polsce mówi się o gospodarce rynkowej tak, jakby istniał tylko jeden jej model: anglosaski. Już tylko wspominanie o tym, że istnieją też modele alternatywne, natrafia zazwyczaj na pełen irytacji opór.

Nie przesadza pan?

Wiem o tym doskonale, bo w 1993 r., tuż po zakończeniu pobytu akademickiego w Norwegii, doprowadziłem do wydania u nas książki „Alternatywne modele gospodarki rynkowej dla krajów transformacji gospodarczej”. Były tam opisane przypadki Hongkongu, Japonii, Chin i Skandynawii. Patrzono na mnie wówczas jak na wariata.

Od tamtej pory minęło 20 lat.

Ale polska opinia publiczna aż tak bardzo się nie zmieniła. Model skandynawski ideologicznie jest ciągle zbyt podejrzany. W pewnym sensie jest nawet gorzej.

Dlaczego?

Bo w Polsce od 25 lat opinia publiczna ćwiczy się w opowieści, że nasze podatki są zbyt wysokie. Nieważne, że to nieprawda – ze wszystkich międzynarodowych zestawień wynika, że nasze obciążenia fiskalne należą do najniższych w Europie. Ale my się już do tej naszej „prawdy” przyzwyczailiśmy. I trudno przebić się u nas z opowieścią, że podatki to sposób finansowania działania państwa dobrobytu. I że w państwie dobrobytu nie ma nic złego. Ale to dopiero początek.

Bo?

Bo zmierzenie się z modelem skandynawskim wiązałoby się z zadaniem pytania: jak to możliwe, że np. Norwegia może być jednym z najbogatszych krajów świata, choć nie jest członkiem Unii Europejskiej.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (12)

  • analityk(2015-01-18 16:23) Zgłoś naruszenie 30

    Pan profesor opiera swoją wypowiedź na przeczytanych książkach. Ale książki to nie praktyka. Kraje skandynawskie mają wysoko rozwinięte technologie,sprzedawane na rynku globalnym. A to generuje duże zyski które są w stanie utrzymać wysoki poziom życia tych społeczeństw. Oni mają ciągłość badań dlatego są efektywni. Natomiast u nas kwitnie zwykłe gadulstwo. Żeby to wszystko zmienić by należało wszystko przewrócić a to w tzw teoretycznie niepodległym kraju "se neda" jak to mówią Czesi.

    Odpowiedz
  • looz(2015-01-18 19:00) Zgłoś naruszenie 20

    Pan Profesor chyba ma demencje starczą jak nie kojarzy prostego faktu że Norwegia swój socjal utrzymuje z ropy i gazu a polski na to nie stać! Zresztą przykład powinno się brać od najlepszych USA w 20 wieku, Niemcy Zaraz po wojnie, czy UK za Żelaznej Damy bądź jeszcze bardziej na czasie np Australia i pakiet reform de-regulacyjnych. Sukces gospodarczy bierze się z wolności, równości wobec prawa i pracy a nie z dotacji urzędasów...

    Odpowiedz
  • Adler(2015-01-18 17:49) Zgłoś naruszenie 20

    Zgadza się. Jest nie tylko druga, ale nawet trzecia droga. Trzecia droga - do trzeciego świata! A Norwegia wybrała tak w ogóle, czwartą drogę : prowadzącą przez jej pola naftowe i gazowe na Morzu Północnym; i dlatego Panie Profesorze, ma w d...e Unię Europejską!

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2015-01-18 18:15) Zgłoś naruszenie 20

    Profesor Ławniczak umoczył w jakąkolwiek działalność gospodarczą ?
    Miał okoliczność z rabusiem z tzw. skarbówki ? Albo samorządową mendą ? Albo z łańcuchowym przebierańcem ?
    Obawiam się , że podejrzewam , iż wątpię - zatem lepiej , niech z tymi modelami wyluzuje .

    A pobudzanie przedsiębiorczości niech zostawi Ogórkowej - ta to dopiero duby smalone sadzi .
    Jeszcze lepsze , niż Kat i Minim , czy jak ich tam zwali .

    Odpowiedz
  • Krzysztof Kornatowicz(2015-01-18 18:46) Zgłoś naruszenie 20

    O czym profesorek ględzi ? Rabowanie klasy średniej to nie żaden model gospodarczy tylko rozbój ! Jak może rozwijać się wolność gospodarcza w kraju , w którym ruguje się z obrotu gospodarczego własnych obywateli , zastępując rodzimych kupców zmonopolizowanym obcymi marketami handlem ?! Podatki wysokie można wprowadzić w bogatym społeczeństwie , dla realizowania wyższych jego celów . A w biednym muszą być podatki niskie , aby odbudować zamożność obywateli . Zamożny obywatel , to zamożny kraj .Model gospodarczy musi być dostosowany do bogactw naturalnych kraju i zdolności jego obywateli . W bidnym kraju , jakim ciągle jest Polska wysokie podatki wraz z wywindowanymi kosztami życia niszczą ekonomicznie społeczeństwo , czyniąc zeń niewolników ekonomicznych . Jak można wyzyskiwać obywateli wysokimi podatkami z jednoczesnym wysprzedaniem 80 % narodowego majątku wytwórczego ( i nie tylko ) i jeszcze pożyczać gigantyczne kwoty ?!!! Tak może rządzić każdy dureń , lub obca agentura celem wyniszczenia gospodarczego kraju ! Krzysztof Kornatowicz

    Odpowiedz
  • zmarnowanelata(2015-01-18 19:11) Zgłoś naruszenie 10

    Wiem na pewno jedno.U nas panuje s.f ( czytać jak kto woli).

    Odpowiedz
  • wynalazca(2015-01-18 16:33) Zgłoś naruszenie 00

    Hehehe,stracone 30 lat i jeszcze stracone następne 30,czy do was nigdy nie dotrze że Polska dla Zachodu nie może nigdy być krajem samodzielnym,mlekiem i miodem płynącym,gdyby była Zachód by upadł,oni wiedzą i to bardzo dobrze wiedzą że Polacy są od nich lepsi we wszystkim i należy ich trzymać w kompleksach i niewoli,silna Polska to bieda na Zachodzie

    Odpowiedz
  • pinokio(2015-01-18 16:41) Zgłoś naruszenie 00

    a zwlaszcza model feudalny i poddanstwo klechom.

    Odpowiedz
  • mleczan(2015-01-18 17:21) Zgłoś naruszenie 00

    "jak to możliwe, że np. Norwegia może być jednym z najbogatszych krajów świata, choć nie jest członkiem Unii Europejskiej"

    może dlatego że choćby w tym roku na sprzedaży ropy zarobiła 300mld koron co przy obecnym kursie daje blisko 150mld złotych? To ponad połowa dochodów RP która ma 6x tyle mieszkańców co Norwegia. Że o takich drobnostkach jak zrujnowanie naszego kraju przez 2 wojny światowe i komunizm nie warto wspominać.

    Odpowiedz
  • PawełS(2015-01-18 23:36) Zgłoś naruszenie 00

    Odniosę się do darmowej części wywiadu:
    1) Tak w Polsce średnio podatki są niskie, bo najlepiej zarabiający płacą jedne z najniższych podatków i składek w Unii, i mimo jednych z najwyższych obciążeń najmniej zarabiających, także drobnych przedsiębiorców, średnia wychodzi niska, stąd dzikość tego kraju.
    2) Według sondaży Polacy chcą państwa opiekuńczego, gdy pytać się konkretnie o działania typowe dla państwa opiekuńczego. Tylko, że to by musiało kosztować najlepiej zarabiających w tym posłów, przedsiębiorców, w tym właścicieli mediów, tak więc w Polsce nie ma praktycznie lewicy ekonomicznej, co przykłada się na to, że większość Polaków nie głosuje.

    Odpowiedz
  • KOBRA(2015-01-18 18:53) Zgłoś naruszenie 01

    BRAWO BRAWO D L A KOMENTARZA w y n a l a z c a JESTEM POD WRAŻENIEM TRAFNOŚCI OCENY MOŻNA JESZCZE DODAĆ PARĘ TRAFNYCH PEWNIKÓW ALE PO CO JESZCZE RAZ B R A W O , TYLKO MAŁO JEST LUDZI POLAKÓW KTÓRZY SAMI SIEBIE SZANUJĄ W KRAJU I ZA GRANICĄ... A OBCY TYLKO PATRZĄ Z NAS DRWIĆ I WYKORZYSTYWAĆ ...POZDRAWIAM CIĘ WYNALAZCO

    Odpowiedz
  • poznanianka(2016-03-17 19:09) Zgłoś naruszenie 00

    Z p. Profesorem miałam wykłady i ćwiczenia z ekonomii politycznej kapitalizmu. Akademia Ekonomiczna w Poznaniu 1995 rok.

    Odpowiedz