Zdecydowana większość ekspertów prognozuje, że wysokość stóp procentowych w styczniu się nie zmieni. Dziś Rada Polityki Pieniężnej rozpoczyna dwudniowe posiedzenie, na którym zapadnie decyzja o wysokości stóp.

Analityk ING TFI Paweł Cymcyk zmiany stóp procentowych się nie spodziewa z powodu niskiego kursu polskiej waluty. Ekspert wskazuje, że słaby złoty wspomaga polską gospodarkę i wpłynie na wzrost inflacji, czyli pomoże zrealizować te cele, na których zależy Radzie Polityki Pieniężnej.

Analityk dodaje, ze jeśli Rada zdecyduje się na zmianę wysokości stóp, to zrobi to w lutym lub w marcu, bo potem obniżki stóp nie będą miały sensu.

Główny ekonomista domu maklerskiego X Trade Brokers Przemysław Kwiecień prognozuje, że Rada stóp nie zmieni nie tylko w tym miesiącu, ale prawdopodobnie nie zrobi tego podczas kilku następnych posiedzeń. Ekspert tłumaczy, że wynika to z wcześniejszych deklaracji członków Rady, że wprawdzie inflacja jest bardzo niska, ale gospodarka ma się nieźle i w związku z tym RPP oczekuje, że ceny zaczną rosnąć.

Ekspert zwraca jednak uwagę, ze Rada jest zobowiązana do realizowania polityki celu inflacyjnego, a od tego jest daleko. Ustalony przez Narodowy Bank Polski cel inflacyjny wynosi 2,5 procent.

Obecnie podstawowa stopa procentowa NBP wynosi 2 procent. Decyzję Rady w sprawie stóp poznamy w środę.