statystyki

Rynek sprzętu AGD rozgrzany jak piekarnik

autor: Patrycja Otto07.01.2015, 07:58; Aktualizacja: 07.01.2015, 08:08
piekarnik

Branża AGD może świętować. Wszystko wskazuje na to, że ubiegły rok będzie najlepszy pod względem liczby sprzedanego sprzętu, a także pod względem jego wartości.źródło: ShutterStock

Tak dużej sprzedaży urządzeń gospodarstwa domowego nie było od 2008 r.

Ta branża ma co świętować. Wszystko wskazuje na to, że ubiegły rok będzie najlepszy pod względem liczby sprzedanego sprzętu, a także pod względem jego wartości. Od stycznia do listopada 2014 r. sprzedaż dużego AGD w sztukach wzrosła o 6 proc., a w złotówkach o 9 proc. – w porównaniu do 2013 r., kiedy to sprzedało się 4,3 mln sztuk urządzeń za 4,3 mld zł. Tak wynika z danych CECED, zrzeszenia producentów AGD. W rekordowym 2008 r. sprzedaż sięgała 4,5 mln sztuk.

– Liczymy, że grudzień również był dobry, w związku z czym tempo wzrostu zostanie utrzymane na tak wysokim poziomie w całym roku – komentuje Wojciech Konecki, dyrektor generalny CECED.

Analityków świetny wynik nie dziwi. Gospodarka wyszła z okresu spowolnienia, w III kw. 2014 według GUS wzrost PKB wyniósł 3,4 proc. Do tego wynagrodzenia w gospodarce narodowej według GUS w pierwszych trzech kwartałach zwiększyły się średnio o 3,7 proc. – do 3804,92 zł. – Polacy mają więcej pieniędzy w portfelu, które wydają nie tylko jak dotąd na produkty pierwszej potrzeby, ale i na inne dobra – komentuje Kamil Szlaga, analityk Trigon Dom Maklerski.

Dodatkowo dzięki licznym promocjom organizowanym w ubiegłym roku przez sieci handlowe można było wręcz odnieść wrażenie, że urządzenia gospodarstwa domowego można było kupić taniej niż w 2013 r. Kusiły zresztą nie tylko markety. Akcje promocyjne przygotowali też producenci. Zwracali na przykład 200 zł za zakup pralki lub dokładali zestaw tabletek myjących do nabytej zmywarki. Klienci lubią takie prezenty i są bardziej skłonni do zakupów.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane