Na początku I kwartału 2007 r. ceny mieszkań na Mokotowie na rynku wtórnym spadły, żeby w marcu znów wzrosnąć. Eksperci zapowiadają, że wkrótce ceny lokali w tej części stolicy będą wyższe o co najmniej 10 proc.

Warszawski Mokotów to jedna z najbardziej prestiżowych dzielnic stolicy. Ze względu na swoje ukształtowanie, rozległe tereny zielone, bezpośrednie sąsiedztwo centrum stolicy Mokotów jest wprost idealny jako miejsce zamieszkania. W rejonie Królikarni, Ksawerów, Al. Niepodległości i Malczewskiego jeszcze przed wojną powstało wiele eleganckich osiedli willowych. Ceny gruntów budowlanych w tej części miasta należą do najwyższych w stolicy. Z tego też powodu wkrótce możemy być świadkami najbardziej spektakularnej reprywatyzacji. Spadkobiercy po byłych właścicielach parku znajdującego się wokół Królikarni domagają się nie tylko jego zwrotu, ale także pozwolenia na wybudowanie w tym miejscu osiedla domów jednorodzinnych. Nie wiadomo, w jaki sposób spór się zakończy, ale już dzisiaj w związku z tą sprawą pojawiają się głosy o konieczności zmiany zasad reprywatyzacji. Mokotów to rejon kontrastów. W południowo-zachodniej części Mokotowa znajduje się Służewiec Przemysłowy. O tym, że dawniej były to tereny przemysłowe świadczy już tylko nazwa. Dzisiaj Służewiec to coraz więcej ośrodków handlowo-usługowych (Galeria Mokotów) oraz centrów biurowo-biznesowych (GTC, Top 2000, Zepter, Curtis Plaza). Na Mokotowie znajduje się również słynna Bartycka – największe w Polsce centrum budowlane, gdzie można kupić i zamówić praktycznie wszystkie materiały związane z budownictwem i artykuły wyposażenia wnętrz. Dodatkowym atutem Mokotowa są rozległe niezagospodarowane tereny (np. osada Siekierki, rejon ul.Bartyckiej). I to właśnie ten rejon w przyszłości będzie największym placem budowy. Trudno bowiem sobie wyobrazić, żeby praktycznie jedna trzecia Mokotowa była niewykorzystana. Jednak, aby firmy deweloperskie rozpoczęły inwestowanie, konieczne jest przygotowanie miejscowych planów oraz wielomilowe inwestycje w budowę infrastruktury.


Ceny mieszkań na Mokotowie w I kwartale 2007 r. podlegały takim samym wahaniom jak i w innych dzielnicach Warszawy. Zdaniem ekspertów z www.szybko.pl oraz Expandera średnia cena metra kwadratowego mieszkania w Warszawie na koniec I kwartału 2007 r. ukształtowała się na poziomie 8469 złotych. Oznacza to, że procentowy wzrost wyniósł 7,2 punktów i każdy metr mieszkania jest droższy o 566 złotych w porównaniu z grudniem 2006 r. W I kwartale 2007 roku, a szczególnie w styczniu i lutym, na warszawskim rynku nieruchomości nastąpiła stagnacja. Najdroższymi dzielnicami w Warszawie i w Polsce są Śródmieście i Centrum, gdzie za metr trzeba zapłacić ponad 11 tysięcy. Po tym jak w Śródmieściu powstaną kolejne apartamentowce, możemy się spodziewać dalszego wzrostu średnich cen w tych dzielnicach. Blisko 10 tysięcy zł za metr trzeba zapłacić na Mokotowie, a inne prestiżowe warszawskie lokalizacje: Saska Kępa i Żoliborz osiągnęły ceny ponad 9 tysięcy za metr.